Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
KBB
|

Pożegnamy czas zimowy? W Sejmie chcą głosować już w środę

11
Podziel się

Za miesiąc powinniśmy zmieniać czas z letniego na zimowy. Ale może nie będziemy musieli – posłowie chcą już w środę głosować nad zniesieniem tego obowiązku. Czy to koniec z przestawianiem zegarków?

Pożegnamy czas zimowy? W Sejmie chcą głosować już w środę
Jest szansa na to, że nie będziemy już musieli przestawiać zegarków na czas zimowy (Unsplash.com, Andrea Natali)
bEKkmHcl

Jak pisze dziennik "Fakt" do odejścia od zmian czasu na letni i zimowy przygotowuje się cała Unia Europejska. A do Sejmu wpłynął projekt w tej sprawie autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Zakłada on zniesienie konieczności przestawiania zegarków.

Najbliższa zmiana czasu powinna nastąpić już niedługo - w nocy z 30 na 31 października. Jeśli przepisy się nie zmienią, przesuniemy wskazówki zegarków z godziny 3.00 na 2.00 w nocy. Mówiąc skrótowo – pośpimy o godzinę dłużej.

Zobacz także: Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos
bEKkmHcn

Zdaniem posłów PSL to działanie jednak "nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego". Postulują rezygnację z tego procederu. To nie wszystko - chcą, by Sejm obradował nad ich projektem już w trakcie najbliższego posiedzenia, które zaczyna się w środę 29.09.

Zmiana czasu 2021. Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Projekt nowelizacji dyrektywy przyjęty przez Parlament Europejski w marcu 2019 r. przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby miejsce w 2021 roku. Większość Europejczyków opowiedziała się za rezygnacją z corocznej zmiany czasu. Niemniej ostateczne decyzje na szczeblu europejskim jak do tej pory nie zostały podjęte.

bEKkmHct

Po co zmieniamy czas?

Jesienią i zimą zużywamy więcej energii elektrycznej, chociażby ze względu na krótsze dni (dłużej oświetlamy domy, ulice, itp.) oraz temperaturę powietrza (włączamy ogrzewanie).

Mówi się, że dzięki zmianie czasu oszczędzamy na energii. Czy jednak jest tak naprawdę? Zdaniem części ekspertów, zmiana czasu nie wpływa istotnie na oszczędność energii, a generuje dodatkowe koszty, choćby dla pracodawców.

bEKkmHcu

Zimowa zmiana czasu uprzykrza życie podróżnym – w ubiegłych latach, w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę, pociągi PKP Intercity zatrzymywały się na godzinę na najbliższej stacji.

Oszacowanie zysków i strat wynikających ze zmiany czasu jest zadaniem niezwykle trudnym i skomplikowanym. Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, co z kolei wpływa niekorzystnie na samopoczucie i może powodować kłopoty ze snem czy problemy z koncentracją, zauważają autorzy projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKkmHcO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
jowket
3 tyg. temu
Czas letni powinien pozostać na stałe !!! ponad 80 procent polaków tak chce!
Realista
3 tyg. temu
A kiedy uchwalą w którą stronę ma się kręcić Ziemia? Zupełnie jakbym mitologię czytał o bóstwach na górze Olimp ;-,
Remek
3 tyg. temu
Już dawno tak powinno się stać.Czas najwyższy ,żeby zmienić na czas letni
bEKkmHcP
Ania
3 tyg. temu
Powinien pozostać czas letni,jestem za!!!!!!!
wWw
3 tyg. temu
'Naturalną' dla Polski strefą jest 'czas zimowy'. Letni obowiązuje u naszych wschodnich sąsiadów z byłego bloku ZSRR i to było dla nich zrobione za komunizmu. Niemal cały kraj leży w jednej strefie czasowej i jedynie 'wschodnia granica' wpada w kolejną, będącądla nas czasem letnim.
Zegarmistrz
3 tyg. temu
To nie jest żadna zmiana czasu, tego jeszcze człowiek nie potrafi to zwykłe przestawianie zegarków i " czas" z tym skończyć ;)
Romek
3 tyg. temu
Zmiana czasu jest bardzo dobra. Zawsze był czas letni i zimowy. Super bylo że zima można było pospać godzinę dłużej gdzie za oknem mróz i ciemnosc a latem jak cieplutko wstajemy wcześniej. Po co to zmieniać? Ludzie zadowolni. Bo unia Europejska tak chce? Na całym świecie jest czas letni i zimowy nie tylko w Europie
Leszek
3 tyg. temu
Czas letni powinien pozostać na stałe bo tak jest najkorzystniej dla naszego funkcjonowania. Natomiast naturalnym czasem jest czas zimowy. Co łatwo sprawdzić choćby zegarem słonecznym w południe.
Bob
3 tyg. temu
Czyli zimą do 9:00 rano ciemno... A jadąc na Słowację, do Czech albo Niemiec będziemy przekraczać strefę czasową. Dojrzeliśmy już do integracji z czasem moskiewskim?
Ariadna
3 tyg. temu
Czekam na ustabilizowanie czasu.Niech w tym sklóconym kraju przynajmniej czas będzie jedyną wartością stałą.Zmiany czasu męczą nas,ludzi na ktorych opiera sie gospodarka, rodzina. Wychowanie. Czlowiek wpocztęty to czlowiek opanowany i szczęśliwy.Dziękuję za pomysł PSL!
Ela
3 tyg. temu
Naturalnym dla naszej strefy czasem jest właśnie czas zimowy i ten powinien być przez cały rok, a nie czas letni.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić