Pożegnamy czas zimowy? W Sejmie chcą głosować już w środę

14

Za miesiąc powinniśmy zmieniać czas z letniego na zimowy. Ale może nie będziemy musieli – posłowie chcą już w środę głosować nad zniesieniem tego obowiązku. Czy to koniec z przestawianiem zegarków?

Pożegnamy czas zimowy? W Sejmie chcą głosować już w środę
Jest szansa na to, że nie będziemy już musieli przestawiać zegarków na czas zimowy (Unsplash.com, Andrea Natali)

Jak pisze dziennik "Fakt" do odejścia od zmian czasu na letni i zimowy przygotowuje się cała Unia Europejska. A do Sejmu wpłynął projekt w tej sprawie autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Zakłada on zniesienie konieczności przestawiania zegarków.

Najbliższa zmiana czasu powinna nastąpić już niedługo - w nocy z 30 na 31 października. Jeśli przepisy się nie zmienią, przesuniemy wskazówki zegarków z godziny 3.00 na 2.00 w nocy. Mówiąc skrótowo – pośpimy o godzinę dłużej.

Zobacz także: Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

Zdaniem posłów PSL to działanie jednak "nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego". Postulują rezygnację z tego procederu. To nie wszystko - chcą, by Sejm obradował nad ich projektem już w trakcie najbliższego posiedzenia, które zaczyna się w środę 29.09.

Zmiana czasu 2021. Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Projekt nowelizacji dyrektywy przyjęty przez Parlament Europejski w marcu 2019 r. przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby miejsce w 2021 roku. Większość Europejczyków opowiedziała się za rezygnacją z corocznej zmiany czasu. Niemniej ostateczne decyzje na szczeblu europejskim jak do tej pory nie zostały podjęte.

Po co zmieniamy czas?

Jesienią i zimą zużywamy więcej energii elektrycznej, chociażby ze względu na krótsze dni (dłużej oświetlamy domy, ulice, itp.) oraz temperaturę powietrza (włączamy ogrzewanie).

Mówi się, że dzięki zmianie czasu oszczędzamy na energii. Czy jednak jest tak naprawdę? Zdaniem części ekspertów, zmiana czasu nie wpływa istotnie na oszczędność energii, a generuje dodatkowe koszty, choćby dla pracodawców.

Zimowa zmiana czasu uprzykrza życie podróżnym – w ubiegłych latach, w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę, pociągi PKP Intercity zatrzymywały się na godzinę na najbliższej stacji.

Oszacowanie zysków i strat wynikających ze zmiany czasu jest zadaniem niezwykle trudnym i skomplikowanym. Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, co z kolei wpływa niekorzystnie na samopoczucie i może powodować kłopoty ze snem czy problemy z koncentracją, zauważają autorzy projektu.

Autor: KBB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić