Nowy banknot w Polsce. Prezes NBP ujawnia, kto się na nim pojawi

239

Adam Glapiński, prezes NBP, zapowiada, że już za kilka lat Polacy będą mogli płacić banknotem o nominale 1000 zł. Czyj wizerunek się na nim znajdzie? Szef banku centralnego zapowiada, że będzie to kobieta.

Nowy banknot w Polsce. Prezes NBP ujawnia, kto się na nim pojawi
Banknot 1000 zł coraz bliżej. Adam Glapiński (na zdjęciu) ujawnił, kto się na nim znajdzie. (PAP, Leszek Szymański)

To koniec wizerunków mężczyzn na polskich banknotach. Nadchodzący banknot o nominale 1000 zł uświetni profil kobiety.

Ze względu na ducha czasów będę proponował królową, kobietę. Były wielkie królowe w historii, Polacy zawsze kobiety szanowali, traktowali je często nawet bardziej podmiotowo niż w innych krajach i kulturach - mówił prezes Glapiński w rozmowie z Tygodnikiem "Sieci".

Jeszcze kilka lat temu Polaków zaszokował banknot 500-złotowy, który wszedł do obiegu w lutym 2017 roku. Okazuje się, że to nie koniec tego typu pomysłów, ponieważ w styczniu 2021 roku prezes Narodowego Banku Polskiego zapowiedział pojawienie się banknotu o jeszcze wyższym nominale.

Czytaj także:

Kiedy zatem można spodziewać się banknotu 1000-złotowego? Adam Glapiński wskazał, że w trakcie kolejnej kadencji prezesa Narodowego Banku Polskiego. To oznacza, że może nowy banknot pojawić się nawet w przyszłym roku, gdyż kadencja ta rozpocznie się dokłądnie w czerwcu 2022 roku. Przy okazji Glapiński ujawnił, że zamierza ubiegać się ponownie o to stanowisko.

Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes, który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie - mówił Glapiński.
Zobacz także: Opłaty w bankach ostro w górę. Pożegnaj się z darmowym kontem czy kartą
Autor: KRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić