aktualizacja 

Przeglądy aut po nowemu. Oto co się zmienia w tym roku

472
Podziel się:

Rok 2022 przynosi wiele zmian. Nie ominą one także kierowców. Po podwyżkach mandatów przyszedł czas na zmiany dotyczące przeglądów technicznych aut. Polska tle Unii Europejskiej wypada słabo, jeżeli chodzi o liczbę samochodów, które przeglądu nie przechodzą. Teraz przepisy będą zaostrzone.

Przeglądy aut po nowemu. Oto co się zmienia w tym roku
Badanie techniczne samochodu. Przegląd (WP, Marcin Łobodziński)

Od nowego roku wprowadzony został obowiązek fotografowania stanu pojazdu podczas przeglądu. Ma to spowodować, że przeglądy będą bardziej precyzyjne. Jak zaznacza Radio ZET — obecnie wiele samochodów przechodzi przegląd, kiedy nie powinno się to wydarzyć.

Zobacz także: Garażowe znalezisko wszech czasów. Oryginalna Cobra i aluminiowe Ferrari

Ma być bezpieczniej

Zdjęcia wykonane podczas przeglądów mają być przechowywane w specjalnej bazie przez okres 5 lat. Pozwoli to na weryfikację, czy pojazdy były faktycznie badane. Na zdjęciach musi znajdować się stan licznika przejechanych kilometrów. Za jego "cofnięcie" będzie groziło nawet 5 lat pozbawiania wolności.

Fotografie to jednak niejedyna zmiana. Obowiązkowymi elementami przeglądów od nowego roku jest sprawdzenie poziomu emisji zanieczyszczeń oraz ustawienia świateł.

Grzywny dla zapominalskich

Za brak ważnego przeglądu technicznego na użytkowników aut będzie nakładana grzywna. Ucierpią najbardziej zapominalscy — osoby, które zgłoszą się na przegląd po 30 dniach od upłynięcia terminu badania auta, będą musiały zapłacić podwójną stawkę.

Nowe przepisy wprowadzają także pewną elastyczność przeglądów. Na badanie będzie można się udać nawet 30 dni przed wyznaczonym terminem.

Nowe przepisy wprowadzają także zmiany w zakresie uwag dotyczących przeglądów wody. Teraz można to zrobić bezpośrednio po badaniu i skierować wówczas odpowiednie do Transportowego Dozoru Technicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić