Rekordzista z Biedronki. Tyle zarobił na zwrocie puszek i butelek
W Biedronce w ramach systemu kaucyjnego rekordzista oddał 967 puszek i butelek - podaje "Fakt". Tym samym klient mógł odebrać voucher o wartości prawie 500 zł.
System kaucyjny w Polsce obowiązuje od 1 października 2025 r. W sklepie doliczana jest kaucja przy zakupie napojów w opakowaniach objętych systemem. Jest ona zwracana w momencie oddania pustego opakowania w wyznaczonym punkcie zbiórki lub w automacie.
Najwyższy pojedynczy voucher, jaki dotychczas odnotowaliśmy, dotyczył zwrotu 967 opakowań w ramach zbiórki automatycznej i opiewał na kwotę 483,50 zł - wylicza "Faktowi" Marta Śmiałek, specjalistka ds. komunikacji w sieci Biedronka.
Średnia liczba opakowań zwracanych do Biedronki w ramach jednego vouchera wynosi 22. To oczywiście dane za czerwiec - wynika z przekazanych danych.
Warto nadmienić, że to nie rekord oddanych butelek. W sieci Lidl jednorazowo klient oddał aż 1371 opakowań kaucyjnych i zarobił 685,50 zł - podał "Fakt".
System kaucyjny w Polsce. Jak odzyskać kaucję?
System obejmuje trzy główne rodzaje opakowań: plastikowe butelki PET do 3 litrów, puszki metalowe do 1 litra oraz szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra. Za ich zwrot przewidziano określone kwoty kaucji: 50 groszy w przypadku plastiku i puszek oraz 1 złoty za butelki szklane.
Aby odzyskać kaucję, opakowanie musi być oznaczone symbolem systemu kaucyjnego i nie powinno być zgniecione. Etykieta z kodem kreskowym powinna pozostać czytelna, co umożliwia identyfikację. Opakowanie powinno być opróżnione i niezgniecione, nie trzeba też okazywać paragonu.
Do systemu należą m.in. sklepy powyżej 200 m kw., a także inne placówki, które do niego przystąpiły, oraz automaty dostępne poza punktami handlowymi.