Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Rydzyk ostro o Hołowni. "Jakbym słyszał Judasza". W tle kontrola NIK

183

Szymon Hołownia ubiega się, by Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się finansowaniu Kościołów i związków wyznaniowych z publicznych pieniędzy. Marszałek Sejmu podkreślił, że w czasie rządów PiS podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem otrzymały ponad 400 mln zł. - To jest kłamstwo. Bo ja nie dostałem ani grosza od PiS-u — zapewnił założyciel Radia Maryja.

Rydzyk ostro o Hołowni. "Jakbym słyszał Judasza". W tle kontrola NIK
O. Rydzyk uderza w Szymona Hołownię. "Jakbym słyszał Judasza" (Wikimedia Commons)

W drugiej połowie marca Kancelaria Sejmu poinformowała, że marszałek Szymon Hołownia zlecił Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenie kontroli finansowania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych ze szczególnym uwzględnieniem finansowania Kościoła Katolickiego. Ma ona obejmować okres od 12 listopada 2019 r. do 12 listopada 2023 r.

Hołownia zamieścił też krótkie nagranie w mediach społecznościowych, w którym wyjaśnił, dlaczego zlecił kontrolę. "To jest taki trick, że do Rydzyka zapuka NIK" - zatytułował film, gdzie podpisuje stosowny dokument, na mocy którego ma być wszczęta kontrola dotycząca działalności podmiotów o. Rydzyka.

Czy wiecie, że w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów PiS, instytucje związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem otrzymały z państwa i różnych jego agend ponad 400 mln zł? To jest kwota, za którą można zbudować 40 nowych przedszkoli - mówił w nagraniu Hołownia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Szymon Hołownia

- Jako obywatel i jako katolik mam prawo i wszyscy my mamy prawo wiedzieć, na co przeznaczane są publiczne pieniądze – czemu służą? A po tych latach sojuszu "tronu z ołtarzem", które pozostawiły w wielu z nas poczucie bardzo głębokiego niesmaku, czas wreszcie, żeby Kościół i państwo wróciły na swoje miejsca! – kontynuował.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nagranie z Szymonem Hołownią pokazał o. Tadeuszowi Rydzykowi Michał Karnowski podczas wywiadu dla Telewizji wPolsce.pl. Duchowny uderzył w marszałka Sejmu, utrzymując, że nie był wpierany przez poprzedni rząd.

Pierwsze, co mi się nasunęło: troszczy się o pieniądze, jakbym słyszał Judasza. Judasz też to powiedział, zaczął mówić do Marii Magdaleny, po co ten olejek na stopy Jezusa - stwierdził założyciel Radia Maryja.

O. Rydzyk zarzucił Hołowni kłamstwo. - Ja nie dostałem ani grosza od PiS-u. Wszystko, co tu jest, to są ludzie, to są bardzo często te wdowie grosze. Trzeba tylko jakoś tak rozporządzać oszczędnie. Gospodarność to pracowitość i oszczędność. Panu Hołowni bym powiedział: nie budujmy niczego na kłamstwie, na nienawiści – dodał duchowny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić