Bogdan Kicka| 

Składasz wniosek o wakacje kredytowe? Nie popełnij tego błędu

0

Nowe przepisy przedłużające wakacje kredytowe do końca 2024 roku już weszły w życie. Niektóre banki już przyjmują wnioski o zawieszenie spłaty rat, inne zaczną to robić od 1 czerwca. Aby skorzystać z wakacji kredytowych, kredytobiorcy muszą spełnić określone warunki i prawidłowo wypełnić wniosek.

Składasz wniosek o wakacje kredytowe? Nie popełnij tego błędu
Składasz wniosek o wakacje kredytowe? Nie popełnij tego błędu (Pexels)

Wakacje kredytowe to program umożliwiający czasowe zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego. Jest to forma pomocy dla osób, które z różnych powodów mają trudności ze spłatą kredytu.

Program wakacji kredytowych jest często regulowany przez rząd i może podlegać zmianom w zależności od sytuacji gospodarczej i politycznej kraju. Tym razem w życie weszły przepisy przedłużające wakacje kredytowe do końca 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lara Gessler kupiła apartament na kredyt. Wspomina o długiej spłacie i mówi o remoncie

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które mają kredyt hipoteczny w złotówkach zaciągnięty przed 1 lipca 2022 roku. Kolejnym warunkiem jest to, że spłata kredytu musi kończyć się co najmniej 6 miesięcy po zawieszeniu rat. Ostatnim wymogiem jest spełnienie limitów dochodowych.

Spłatę kredytu hipotecznego można zawiesić:

  • od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 roku na maksymalnie dwa miesiące.
  • od 1 września do 31 grudnia 2024 roku na kolejne maksymalnie dwa miesiące.

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, wartość kredytu nie może przekraczać 1,2 miliona złotych. Co więcej, zawieszenie przysługuje, gdy rata przekracza 30% dochodu gospodarstwa domowego, obliczanego jako średnia z ostatnich trzech miesięcy. Alternatywnie, mogą skorzystać osoby mające na utrzymaniu troje lub więcej dzieci.

Korzyści z wakacji kredytowych

Zawieszenie spłaty kredytu przedłuża okres kredytowania o liczbę miesięcy, na które zawieszono spłatę, bez dodatkowych kosztów. Dzięki temu można zaoszczędzić na ratach w trudnych finansowo okresach.

Dla kredytu o wartości 300 tysięcy złotych na 30 lat, oszczędności mogą wynieść 7-8 tysięcy złotych przy założeniu spadku stóp procentowych. Dodatkowo, osoby, które zdecydują się na nadpłacenie kredytu podczas wakacji kredytowych, mogą zaoszczędzić nawet 40 tysięcy złotych.

Procedura składania wniosku

Wniosek o wakacje kredytowe można pobrać w banku, który udzielił kredytu, zarówno online, jak i w placówkach. Bank ma 21 dni na potwierdzenie przyjęcia wniosku.

Wniosek musi zawierać:

  • dane kredytobiorcy i kredytodawcy,
  • numer umowy kredytowej,
  • okresy, na które wnioskowane jest zawieszenie spłaty,
  • oświadczenie, że kredyt dotyczy własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • potwierdzenie spełnienia warunków uprawniających do wakacji kredytowych.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić