Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Szykują się kolejne podwyżki. Tym razem pora na wodę

8
Podziel się:

Polacy od kilku miesięcy płacą znacznie więcej za paliwo czy prąd, znacząco podrożał też węgiel czy gaz, ale na tym nie koniec złych wieści. Wzrost kosztów po stronie wodociągów sprawił, że aż 70 proc. wodno-kanalizacyjnych ma straty na podstawowej działalności. Dlatego starają się one o podwyżki opłat za wodę.

Szykują się kolejne podwyżki. Tym razem pora na wodę
Szykują się kolejne podwyżki. Tym razem pora na wodę (Adobe Stock)

Niemal 300 firm wodociągowych w Polsce złożyło wnioski o podwyżki taryf za wodę. O problem pisze "Rzeczpospolita", która zwraca uwagę na to, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie tylko w nielicznych przypadkach zgadza się na podwyżki.

W razie braku wzrostu taryf konieczne będzie znaczące ograniczenie inwestycji, w tym mających na celu spełnienie legislacji polskiej i europejskiej. A to skutkować może karami nakładanymi na Polskę - ostrzega Zofia Koszutska-Taciak z firmy wodociągowej Aquanet w Poznaniu.

Szykują się kolejne podwyżki. Tym razem pora na wodę

Taryfy wodno-ściekowe były zatwierdzane w roku 2021 na kolejne trzy lata. Wówczas zatwierdzono aż 90 proc. wniosków. Jednak jak zauważa "Rz", stawki opłat za wodę w kraju są mocno zróżnicowane, co komplikuje sytuację.

W poznańskim Aquanecie metr sześcienny wody skosztuje 5,03 zł brutto, a ścieków 7,39 zł. Mieszkańcy Kielc za wodę i ścieki płacą po 10,90 zł brutto. W ubiegłym roku opłaty wzrosły tam o blisko 8 proc., w tym o ponad 4 proc., w przyszłym mają skoczyć o 3,7 proc. Mieszkańcy Warszawy płacą za wodę 3,89 zł, za ścieki 5,96 zł, a łączna cena dla obu usług to 9,85 zł brutto - czytamy w dzienniku.

Firmy wodociągowe mają problem, bo w ostatnich miesiącach dotknęły je drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej, gazu i paliw. Chociażby lubelskie wodociągi w połowie czerwca złożyły wniosek o uznanie nowych stawek "w związku z drastyczną zmianą warunków ekonomicznych w kraju".

Wody Polskie zdradziły, że w ostatnim okresie otrzymały 285 wniosków o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy i wprowadzenie nowej - wyższej.

Do tej pory pozytywną decyzję wydano w przypadku 18 wniosków, a 85 rozpatrzono negatywnie. Skąd takie postępowanie? Wody Polskie tłumaczą, że tylko w uzasadnionych przypadkach można zmienić taryfy, a firma wodociągowa musi wykazać, że jej sytuacja ekonomiczna zmieniła się.

Alarmujące są jednak dane Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Wynika z nich, że na 204 przedsiębiorstwa, które wypełniły ankietę, stratę na działalności wodno-kanalizacyjnej w pierwszym kwartale 2022 roku wykazało 70 proc. z nich.

Zobacz także: Inflacja uderza w samorządy. "Turyści posłuchali Czarnka"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Jan
8 godz. temu
Woda powinna być za darmo skoro mieszkamy w Polsce to jest polska woda i należy do wszystkich Polaków więc z jakiej racji płacić!!!!!
Jak żyć
9 godz. temu
Wracamy do epoki jaskiniowców. Bez prądu, z domu wyrzuca za nie opłacone rachunki, śmierdzący bo nie stać na wodę, zostaje ognisko w jaskini. Pisowcy w przepychu nie wiedzą jak żyje Polak który uczciwie pracuje i wychowuje dzieci. Oni mają obraz Polski jako mocarstwa a w ich królestwach opłacanych przez obywateli biedy i problemów uczciwych ludzi nie widzą. Rzuca ochłap i kupią sobie głosy tych mniej bystrych a oni nadal będą żyć ponad stan.
Johny
2 dni temu
Proponuję załatwić sprawę po irlandzku poprostu niech wszyscy przestaną płacić. Im się udało i jak do tej pory mimo że liczniki pozakładane to nie płacą i nie mają zamiaru
gość
2 dni temu
A kto nam ludziom skompensuje te wszystkie horendalne podwyżki.Do kogo mamy składać wnioski o kompensatę tych podwyżek.Do Kaczyńskiego chyba bo to on zarządzq państwem.Trzeba do niego słać wnioski.Niech ludzie masowo tam je ślą to może dojdzie do nich ,że taka droga gdy wszyscy tylko wszystko podwyższają a ludzie to co worki bez dna jak rządzący i ich pociotki.Taka droga prowadzi do klęski narodu i takich rządzących co nie potrafią panować nad tym my nie chcemy.
Nakia
2 dni temu
We Włoszech,Hiszpanii i innych krajach cywilizowanej części Europy, woda w kranach jest za darmo stanowiąc dobro narodowe. W Polsce za chwilę trzeba będzie płacić za oddychanie.
Instynkt
2 dni temu
Jak tylko zaczęła się pandemia, to ludzie od razu zaczęli studnie kopać. Oczywiście, kto miał taką możliwość.
To ktoś ,kto...
2 dni temu
No rady nadzorcze tych spółek muszą z czegoś żyć zwlaszcza w Warszawie
Kristiandsand
3 dni temu
Mam nadzieję że wasi wybrańcy narodu podniosą wam cenę chociaż o 300%,tak za lojalność
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić