Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

Tak Polski Ład zmieni wysokość emerytur. Jedni stracą, inni zyskają - wyliczenia

267
Podziel się:

Już tylko dni dzielą nas od momentu, gdy w życie wejdzie Polski Ład. Szereg zmian w podatkach wpłynie m.in. na wysokość świadczeń emerytalnych. Część pobierających świadczenia zyska - maksymalnie 187 zł netto miesięcznie. Niestety, są też tacy, którzy na nowych rozwiązaniach stracą.

Tak Polski Ład zmieni wysokość emerytur. Jedni stracą, inni zyskają - wyliczenia
Polski Ład wpłynie na wysokość emerytury. Oto najnowsze wyliczenia (Adobe Stock)

Mimo apeli ze strony ekonomistów i księgowych, którzy apelowali, by opóźnić w czasie moment wejścia w życie zmian w ramach Polskiego Ładu, polski rząd nie ugiął się. Oznacza to, że już 1 stycznia 2022 roku zaczną obowiązywać zupełnie nowe regulacje. Wpłyną one m.in. na wysokość emerytur - zauważa "Fakt".

Polski Ład wprowadza wyższą kwotę wolną od podatku (30 tys. zł) i równocześnie likwiduje możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. To oznacza, że osoby pobierające emeryturę w kwocie maksymalnie do 4900 zł brutto zyskają na nowych regulacjach. Seniorzy z wyższymi świadczeniami będą za to płacić więcej - ostrzega "Fakt".

Polski Ład wpłynie na wysokość emerytury. Oto najnowsze wyliczenia

Tabloid postanowił wyliczyć, jak dokładnie zmienią się emerytury wskutek wprowadzenia Polskiego Ładu. Wyliczenia dla gazety dokonał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynika z nich, że osoby pobierające świadczenia w wysokości minimalnej zyskają ok. 72 zł "na rękę" miesięcznie.

Zobacz także: Inflacja zostanie na lata? Minister finansów: Potrzebujemy spokoju

Najwięcej powodów do zadowolenia będą mieć osoby z emeryturami na poziomie do 2500 zł brutto. One wskutek wprowadzenia Polskiego Ładu zyskają 187 zł netto miesięcznie. Na tym jednak koniec dobrych wieści.

Nowe rozwiązania uderzą po kieszeni emerytów, którzy otrzymują świadczenia wyższe niż 4920 zł brutto miesięcznie. Jeśli dany senior otrzymuje 5000 zł "na rękę", to jego emerytura zmniejszy się o 7 zł miesięcznie - wynika z wyliczeń ZUS dla "Faktu". Im wyższa kwota emerytury, tym strata będzie wyższa.

Znikomą różnicę na plus odczują osoby, które mają świadczenia mniejsze niż 1000 zł brutto miesięcznie. Jeśli zaś emerytura nie przekracza poziomu 500 zł brutto miesięcznie, to tacy seniorzy na Polskim Ładzie ani nie zyskają, ani też nie stracą.

Emeryci, którzy oczekują wyższych emerytur od 1 stycznia 2022 roku, nie muszą składać żadnych wniosków w tej sprawie do ZUS czy innych instytucji. Świadczenie zostanie automatycznie przeliczone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w zgodzie z nowymi regulacjami prawnymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(267)
olka
2 tyg. temu
o taką Polskę walczyłeś narodzie i ją masz
Bagno nie rza...
3 tyg. temu
Jeszcze niedawno namawiali żeby dłużej pracować i wyliczali ile się zyska.
jaty
3 tyg. temu
Kłamstwo, mi zabrali 100 złotych, a nie 7, wierutne kłamstwo. W Polsce najlepiej być debilem, nie pracować, to się będzie miało wyższą emeryturę. Mi zabrali 100 złotych, a mojej sąsiadce dodano 100 złotych - najlepiej iść na emeryturę jak najprędzej i czekać na podwyżki, skandal!!!
emeryt
3 tyg. temu
czy można stracić emeryturę 2 razy za tego samego rządu??? można, w 2017 roku zabrali mi emeryturę haniebna ustawa dezubekizacyjna , nie byłem ubekiem tylko kontrolerem WOP, w 2021 odzyskałem zrabowana emeryturę w marcu. Pobrałem do stycznia 2022 roku i znowu ZABRALI MI prawie 370 zl na miesiąc, i to jest polski ład i praworządność.
Technik
3 tyg. temu
Pis mnie okradł zmniejszył emeryturę na którą ciężko zapracowałem mam nadzieję iż przyjdzie czas kiedy ta cały pis zapłaci za to co zrobiła ludziom
darecki
4 tyg. temu
Przepraszam jakie 187 zł miesięcznie zyskam? w starym roku mogłem odpisać auto rehabilitację leki a w nowym nie mam od czego to odpisać. Tak jest normalnie bo nie okradają podatkiem emerytów ale nic nie dali. Zagrywka pod idiotów ale komuna trochę wykształciła ludzi.
Emeryt
miesiąc temu
Gdzie można wpisać do pozwu grupowego
Stary
miesiąc temu
Nigdy nie zaglosuję na PIS
Stary
miesiąc temu
Pracuję 50 lat i PIS okrada mnie z uczciwie zarobionej emerytury
hik
miesiąc temu
A NIBY Z JAKIEJ RACJI MAJĄ BYĆ KARANI ODEBRANIEM KASY EMERYCI KTÓRZY MAJĄ WYŻSZĄ EMERYTURĘ NIŻ 5000 ZŁ,A MAJĄ JĄ BO CIĘŻKO PRACOWALI PO 40-50 LAT I UTRACILI ZDROWIE,A NIEROBY LEŻĄCE DO GÓRY BRZUCHEM MAJĄ MIEĆ CORAZ WIĘCEJ KASY BO MAJĄ MAŁO.RZĄD SOBIE ROBI JAJA Z LUDZI I ICH CIĘŻKIEJ PRACY?TO TACY Z DŁUGOLETNIM STAŻEM POWINNI WŁAŚNIE OTRZYMYWAĆ WIĘCEJ BO IM SIĘ TO NALEŻY JAK PSU ZUPA,PROCENTOWO I WTEDY BYŁOBY SPRAWIEDLIWIE,IM MNIEJ MA EMERYTURY TYM MNIEJSZA PODWYŻKA.
kukuś
miesiąc temu
Prawie nikt nie zyska a reszta straci.Nowy ład
pechu
miesiąc temu
Koniec biadolenia. W styczniu należy się skrzyknąć, zebrać 650 tys. podpisów i złożyć pozew przeciw naszemu??? państwu.
Babcua@wp.pl
miesiąc temu
Czyli Ci, którzy pracowali uczciwie i dłużej stracą a obiboki zyskają. Polska dziś udowadnia po raz kolejny - nie warto być sumiennym i uczciwym.
Gucio
miesiąc temu
Pytam się dlaczego nikt nie pisze że wzrośnie składka zdrowotna do 9% cisza .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić