o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KLS
|

Citibank przelał im omyłkowo 1 mld. Sąd: odbiorcy nie muszą oddawać

207
Podziel się

Takiej pomyłki w historii bankowości jeszcze nie było. Chodzi aż o miliard dolarów! Pracownik Citibanku omyłkowo wysłał pieniądze firmie Revlon.

Citibank przelał im omyłkowo 1 mld. Sąd: odbiorcy nie muszą oddawać
US dolar, zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)
bELBvNWt

Pracownik Citibanku może mieć, krótko mówiąc, przechlapane. Nie chodzi bowiem o różnicę 10 czy nawet 100 dolarów.

Osoba odpowiedzialna za transfer miała przelać 8 milionów dolarów. Citibank, który działał jako agent pożyczkowy Revlon, miał na celu wysłanie takiej kwoty odsetek na rzecz pożyczkodawców firmy kosmetycznej. Zamiast tego Citibank przypadkowo przelał 100-krotność tej kwoty, w tym 175 milionów dolarów na fundusz hedgingowy.

bELBvNWv

Spór o pieniądze

Ze względu na gabaryty błędu, zarząd banku próbował odzyskać pieniądze, jednakże wszystkie działania nie przyniosły oczekiwanego skutku. Kredytodawca, którym była firma Revlon, odmówił spełnienia tej prośby. Sprawę skierowano do sądu.

Okazuje się, że zaciągnięta pożyczka opiewała dokładnie na równowartość przesłanej przez pomyłkę kwoty. To właśnie było argumentem strony pozwanej. Uznali bowiem, że kwota ta została wysłana celowo.

Na nic zdały się z kolei argumenty Citibanku. Sąd postanowił, że 500 milionów dolarów powinno zostać zwrócone. Drugie pół miliarda kredytodawca może zatrzymać.

bELBvNWB
Wiara w to, że Citibank, jedna z najbardziej wyrafinowanych instytucji finansowych na świecie, popełniła błąd, który nigdy wcześniej się nie wydarzył, na kwotę prawie 1 miliarda dolarów - byłby skrajnie irracjonalny - stwierdza dokument sądowy.

Strona pozwana nie kryła swojej radości. Taki zastrzyk gotówki na pewno pozwoli też w jakiś sposób "odkuć się" firmie kosmetycznej Revlon, która w wyniku pandemii straciła aż 40% swoich akcji.

Jesteśmy niezwykle zadowoleni z przemyślanej, dokładnej i szczegółowej decyzji sędziego [Jesse] Furmana - powiedział Benjamin Finestone, który reprezentował dwóch pożyczkodawców, Brigade i HPS Investment Partners.
bELBvNWC

Citibank wydał oświadczenie. Będzie odwoływać się od decyzji sądu.

Zobacz także: Kolejny bank Czarneckiego zostanie przejęty za złotówkę? Giertych komentuje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELBvNWW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(207)
abc
3 miesiące temu
pracownika który zekomo się pomylił,.. zwolnić, 3 krotna pensja obciążyć i po sprawie.
gosc
6 miesięcy temu
8mln$x100 to 800mln$, nie miliard! dziennikarzyna nawet liczyc nie umie
Asek
8 miesięcy temu
Czy artykuł pisał 12 latek? Pomijając inne błędy, jak firma straciła 40% akcji? Ktoś im ukradł...? Chyba akcje straciły na wartości.
bELBvNWX
Bankster
8 miesięcy temu
Może autor artykułu dokładniej by się spytał co się stało. Brak składu i sensu w tym artykule. Tu nie bank tylko oddział zajmujący się pośrednictwem kredytu konsorcyjnego dał ciała.
Pralnia
8 miesięcy temu
Pralnia kasy.
Czesio
8 miesięcy temu
pewie bankierka dostala jakies puderki i kremy za lewy transfer.
buba 461
8 miesięcy temu
Na konto mojej mamy wpłynęła emerytura - po jej śmierci. Ja miałam upoważnienie więc wyplacilam. Za kilka dni dostałam list z ZUS że jak nie oddam to będą sądowe konsekwencje. Oddałam, ale teraz zastanawiam się czy słusznie zrobiłam. Wtedy te pieniądze bardzo były mi potrzebne. Uczciwość przegrywa z ZUS-em.
prezes
8 miesięcy temu
dobrze że nie przesłał miliarda na konto terrorystów bo wtedy by sie nie wytłumaczył
bnnm,
8 miesięcy temu
ten co przelew robił,chciał się wzbogacić,może był w zmowie,że mu działkę oddadzą proste
hehehe
8 miesięcy temu
Ale banksterzy się nacięli! Trafiła kosa na kamień :-)
Zastanówcie s...
8 miesięcy temu
Moim zdaniem skoro bank popełnia błąd to powinien ponieść konsekwencje. Składając pieniądze do banku obdarzam go zaufaniem a jak dochodzi do takich pomyłek to tylko pogratulować stronie, która otrzymała pieniądze a bank pozwać za defraudacje powierzonych im środków. Jeśli ktoś dobrowolnie wpłaca na kogoś konto pieniądze to zrzeka się do nich praw-nieważne czy stało się to w wyniku pomyłki czy celowego działania, tym bardziej, że firma Revlon nie wprowadziła nikogo w błąd i wina w stu procentach leży po stronie banku. W związku z tym uważam, że sędzia i tak zastosował okoliczności łagodzące oddając połowę kwoty bankowi. Pieniądze to nie żarty i powinno się z nimi obchodzić odpowiedzialnie. Jeśli się tego nie rozumie lub nie umie to się ich nie ma. Gdyby jakakolwiek firma lub osoba prywatna zrobiła taki błąd i wpłaciła 1mld na konto banku przez pomyłkę to żaden sędzia nawet by nie rozpatrzył sprawy
Viking668
8 miesięcy temu
Proszę o namiary na tego pracownika banku, prześlę mu mój numer konta. Nie będę pazerny podzielimy się po połowie.
Szczepan
8 miesięcy temu
Niespójny tekst z błędami logicznymi i semantycznymi. To ile wkońcu przelano 1mld 500mln czy stukrotnosc raty?
bELBvNWP
xxxxd
8 miesięcy temu
i w taki oto sposób mami się ludzi i zamydla oczy kowalskiego od razu by poszukały urzędy jak by dostał za dużo
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić