aktualizacja 

Uszkodziłeś auto na dziurze w jezdni? Tyle zł odszkodowania możesz dostać

3

Dziury na drogach są w trakcie zimy i na początku wiosny zmorą polskich kierowców. Jak podkreślają media z Łodzi, kierowcy masowo zgłaszają się do Zarządu Dróg i Transportu z żądaniami wypłaty odszkodowań za uszkodzone na dziurach w jezdni samochody. Na jak wysokie odszkodowania mogą liczyć?

Uszkodziłeś auto na dziurze w jezdni? Tyle zł odszkodowania możesz dostać
Odszkodowanie od zarządcy drogi. Ile można uzyskać pieniędzy? (Pixabay)

Co prawda jesteśmy w środku zimy, jednak już możemy zauważyć, że topniejący śnieg potrafi obnażyć solidne ubytki w nawierzchni, po której poruszają się zmotoryzowani. Nie trudno w takim wypadku uszkodzić samochód.

Według polskiego prawa, kierowca ma prawo ubiegać się o odszkodowanie od instytucji zarządzającej drogą, na której doszło do uszkodzenia pojazdu w wyniku zaniedbania. Co najważniejsze, ustawienie znaków ostrzegających o złym stanie drogi nie zwalnia automatycznie zarządcy drogi od odpowiedzialności za szkody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolędowali w piwnicy. Pada tylko jedno pytanie

Jak podkreśla łódzki Express Ilustrowany, kierowcy masowo zgłaszają się do Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi z żądaniami wypłaty odszkodowań za uszkodzone na dziurach w jezdni samochody.

Tylko w grudniu wpłynęło do nas 255 zgłoszeń od kierowców, których samochody zostały uszkodzone na skutek zimowych ubytków w nawierzchni - informuje Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy ZDiT w Łodzi. - Osoby takie są kierowane do ubezpieczyciela, który ocenia zasadność roszczenia, wycenia szkodę i wypłaca odszkodowanie - dodaje w rozmowie z dziennikiem.

Odszkodowanie od zarządcy drogi. Ile można uzyskać pieniędzy?

Teraz najważniejsza kwestia. Ile można otrzymać pieniędzy za uszkodzenie samochodu? Tutaj wszystko zależy od rozmiaru szkody oraz wieku auta. Podobnie jak w przypadku wypadku, wszystkie szkody najlepiej dobrze udokumentować, np. sfotografować dziurę i pojazd, mieć świadków i wezwać policję.

Najpierw jednak musimy złożyć wniosek o odszkodowanie do zarządu dróg. Ubezpieczalnie standardowo zwracają za uszkodzone opony od 150 do 300 złotych, za pogięte felgi od 200 do 500 złotych.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić