Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

W tym roku zagłosują po raz pierwszy. Zobacz, kogo wybiorą młodzi Polacy

493

Nie wszyscy młodzi wyborcy deklarują chęć wzięcia udziału w głosowaniu, ale jeśli już pójdą do urn, to mogą dać zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego. To właśnie Prawo i Sprawiedliwość było najczęściej typowanym ugrupowaniem w badaniu przeprowadzonym dla o2.pl na panelu Ariadna.

W tym roku zagłosują po raz pierwszy. Zobacz, kogo wybiorą młodzi Polacy
(East News)

Sprawdziliśmy wyborcze sympatie wśród Polaków w wieku 18-21 lat. Wśród najmłodszych głosujących aż 33,9 proc. poparcia zyskałoby PiS. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym roku, to znacząca większość naszych badanych mogłaby głosować w nich po raz pierwszy w życiu. Druga pod względem liczby osiągniętych mandatów byłaby Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie 17,4 proc. Na trzecim miejscu uplasowało się urupowanie KORWiN z wynikiem 8,1 proc.

Jaką młodzi zadeklarowali frekwencję? Na pytanie "Czy wziąłbyś/wzięłabyś udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę?" jedynie 3,6 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie tak". Znaczna większość, bo aż 46,5 proc. wskazała odpowiedź "raczej tak". W badaniu odpowiedź "raczej nie" padła wśród 21 proc. biorących udział, a 15,1 proc. wybrało opcję "zdecydowanie nie". 13,7 proc. badanych wskazało z kolei, że "trudno powiedzieć".

To wynik prawie identyczny z wyborami parlamentarnymi z 2015 roku. Przypomnijmy, że w skali całego kraju frekwencja wyniosła wtedy 50,92 proc. Gdyby wszyscy, którzy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w głosowaniu, faktycznie poszli do urn, to byłoby to 51 proc. głosujących w wieku 18-21.

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie liczącej 8545 osób, dobranej z panelu Ariadna. Zrealizowano je pomiędzy 3 sierpnia a 24 września 2018 przy wykorzystaniu metody CAWI.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić