aktualizacja 

"Wakacje" od rachunków za gaz. Polacy odetchną z ulgą

8

Będą wakacje od rachunków za gaz? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki daje zielone światło i wzywa dostawców surowca, w tym odpowiedzialne w 90 procentach za rynek przedsiębiorstwo PGNiG do obniżania cen w taryfach. Informację jako pierwszy podał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Wakacje" od rachunków za gaz. Polacy odetchną z ulgą
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Dobra wiadomość dla biznesu. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że odpowiedzialny za Urząd Regulacji Energetyki Rafał Gawin postanowił ostro zainterweniować na rynku cen gazu. Jest propozycja "wakacji od rachunków", do listy przedsiębiorców tzw. energochłonnych mają dołączyć kolejne sektory biznesowe.

W związku ze spadkiem cen surowca na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen w taryfach - powiedział prezes URE cytowany przez DGP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

Zdaniem ekspertów, brak zgody na tę decyzję ze strony dostawców gazu może skutkować wstrzymaniem wypłat rekompensat przyznanych dostawcom w okresie gdy ceny surowca były mocno powyżej średniej.

Te działania, jak zaznacza analityk Michał Smoleń z Fundacji Instrat, na wypowiedź którego powołuje się Dziennik Gazeta Prawna, nie wpłyną na wysokość rachunków w gospodarstwach domowych, bo te kupują gaz po cenach zamrożonych, ale mogą znacząco odciążyć budżet państwa.

Dobra wiadomość czeka natomiast przedsiębiorców. Właściciele firm podobnie jak kredytobiorcy mogą spodziewać się zmian w częstotliwości ponoszonych opłat.

Rząd planuje wprowadzić dla biznesu "wakacje od rachunków", których długość miałaby trwać nawet cztery miesiące w roku. Szczegóły projektu, jak donosi DGP mają pojawić się na dniach. Dobra wiadomość czeka także piekarzy i mleczarnie. Po licznych protestach i sygnałach płynących od przedstawicieli tych branż, rząd zdecyduje, ze dołączą oni do listy tzw. przedsiębiorców energochłonnych, dzięki czemu będą mogli liczyć na wsparcie od rządu.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić