Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Wszedł do sklepu w Rosji i zdębiał. Czegoś takiego nie było od dekad

Ubrania z napisami ZSRR i wizerunkiem czerwonej gwiazdy? Właśnie tak wygląda obecnie codzienność w rosyjskich galeriach, gdzie w ofercie sklepów niemal całkowicie odcięto się od towarów z Zachodu. Tym samym Rosja chyba już na dobre powiedziała "Goodbye America" i postawiła na powrót do historii.

Wszedł do sklepu w Rosji i zdębiał. Czegoś takiego nie było od dekad
W rosyjskich sklepach można kupić ubrania z motywami ZSRR (Getty Images, Instagram, Westend61, way.rod1)

"Goodbye America, gdzie ja nigdy nie będę" śpiewali w latach 90 idealizujący Amerykę Rosjanie. Wówczas to w Rosji był prawdziwy boom na wszystko, co amerykańskie. Ubrania, muzyka czy jedzenie, to tylko niektóre z symboli USA, jakie stały się głównym marzeniem milionów Rosjan.

Jednocześnie wraz z tym "zachłyśnięciem się" Zachodem szło ocieplenie stosunków obu krajów. Te jednak z czasem przechodziły swoje lepsze i gorsze momenty. Przełom nastąpił jednak przed kilkoma laty, kiedy to polityka Rosji w Stanach Zjednoczonych zaczęła widzieć jednego z głównych wrogów.

Ostatecznie relacja między tymi krajami dobiegła końca po eskalacji konfliktu w Ukrainie. Spotkała się ona z ogromnym sprzeciwem USA, które na Rosję nałożyło szereg sankcji. Te w konsekwencji wymusiło zniknięcie z kraju rządzonego przez Putina wielu amerykańskich symboli, które zdążyły nierozerwalnie wpisać się w rosyjski krajobraz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oskarżają się nawzajem o agenturę. Ekspert: dochodzi do absurdu

Powrót do korzeni i tradycji ZSRR zastąpi amerykańskie symbole na rynku?

W związku z usunięciem wielu amerykańskich produktów, w Rosji zapanowało wielkie poszukiwanie zamienników. Stąd też m.in. restauracje dotychczas należące do McDonalda zostały przemienione w "Wkusno i Toczka", a popularna Coca Cola zamieniła się w produkt o nazwie CoolCola.

Jednocześnie z coraz większym odcinaniem się od Zachodu, w Rosji pojawiała się nostalgia za ZSRR. Dodatkowo podkręcała ją rosyjska propaganda, która przy niemal każdej okazji nawiązywała do doświadczeń z komunistycznego państwa. Z tego też powodu w wielu dziedzinach życia zapanowała moda na ZSRR.

Jej przejawem są filmy pokazujące, jak w rosyjskich sklepach można kupić ubrania z charakterystycznym napisem CCCP czy czerwoną gwiazdą. Jest to reakcja na bieżący trend, ale i potrzebę poczucia się przez wielu Rosjan ponownie światową potęgą. To czy styl ten zostanie przyjęty przez rosyjską młodzież nieznającą tamtych czasów, wciąż jest tajemnicą.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić