Zaczęły się wypłaty z ZUS. To jedyna taka szansa w ciągu roku

2

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty środków w ramach programu "Dobry start". Środki wypłacane są raz do roku i mają pomóc sfinansować wyprawkę szkolną dla dzieci. Otrzymać można nawet 300 złotych, ale trzeba w ZUS złożyć w terminie odpowiedni wniosek.

Zaczęły się wypłaty z ZUS. To jedyna taka szansa w ciągu roku
ZUS wypłaca już środki w ramach programu "Dobry start" (Pixabay)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę środków z programu "Dobry start". Na konta Polaków popłynęło w pierwszej transzy ok. 60 milionów złotych, które mają być wsparciem dla rodzin. A konkretnie dla uczących się dzieci, bo środki z programu mają być przeznaczone na zakup wyprawki szkolnej. Kolejna pula środków już czeka.

W przyszłym tygodniu kolejne polskie rodziny otrzymają pieniądze, ale trzeba pamiętać, że aby je otrzymać trzeba wypełnić odpowiedni wniosek. ZUS przyjmuje je od 1 lipca 2023 roku, a termin składania aplikacji upływa 30 listopada.

Można je wysłać tylko online, a wszystko za pośrednictwem platformy usług elektronicznych PUE ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 20.07

W ramach programu "Dobry start" rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 złotych na zakup artykułów szkolnych oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki. Program obejmuje uczniów szkół podstawowych, liceów, szkół policealnych oraz innych placówek edukacyjnych.

Jak przypomina na swoich stronach ZUS, złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeżeli wyślecie wniosek później, pieniądze mogą trafić do was dopiero w październiku, a nawet listopadzie.

Świadczenie wypłacane jest wyłącznie na rachunek płatniczy - przypomina szefowa ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Świadczenie na dobry start w rok szkolny przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole. Barierą jest ukończenie przez nie dwudziestego roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. Świadczeniem nie są objęte przedszkolaki oraz studenci.

Wniosek składa się online, co pomaga w uniknięciu błędów. Na wniosku – oprócz innych danych – należy podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku. Można go wysłać przez PUE ZUS oraz bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić