aktualizacja 

Zacznie się 1 lipca. Klamka zapadła

21

Przed wyborami politycy postanowili wprowadzić zmiany, które są korzystne przynajmniej dla części kierowców. Posłowie przegłosowali zmiany w ustawie o autostradach i Krajowym Funduszu Drogowym. Wiadomo już, że dzięki temu dwie autostrady będzie można pokonywać za darmo.

Zacznie się 1 lipca. Klamka zapadła
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

1 lipca 2023 roku dojdzie do bardzo istotnych zmian. Właśnie tego dnia zniesione zostaną opłaty za przejazd dwoma odcinkami autostrad, którymi zarządza Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o:

  • A2 Konin – Stryków (90 km);
  • A4 Wrocław – Sośnica (169 km).

Nie dla wszystkich te autostrady będą darmowe. Za przejazdy nie będą musieli płacić motocykliści, a także kierowcy samochodów o masie całkowitej do 3,5 tony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wsiadł do samolotu z Łukaszem Czepielą. "Byłem przerażony"

W przypadku całego odcinka A4 od Bielan Wrocławskich do Sośnicy, kierowcy zaoszczędzą 16,20 zł. Na autostradzie A2 (odcinek od Strykowa do Konina) jednorazowa oszczędność wyniesie 9,90 zł.

Kto nadal będzie musiał płacić za przejazdy tymi autostradami? Taki obowiązek zostanie utrzymany względem pojazdów o masie powyżej 3,5 tony.

Zmiana oczywiście podoba się kierowcom osobówek. "To doskonały pomysł, by zwolnić kierowców z opłat za autostrady. Przy kilku przejazdach robią się z tego spore kwoty. Mam nadzieję, że to zostanie wprowadzone w życie i kierowcy będą mogli zaoszczędzić" - powiedział "Faktowi" pan Piotr z Bydgoszczy.

Kierowcy pojadą za darmo. To warto wiedzieć

Nowe przepisy znoszą opłaty za przejazdy autostradami A4 i A2 dla kierowców aut osobowych. Nie tylko to jest jednak istotne.

Warto tu podkreślić, że zmienione przepisy uniemożliwiają wprowadzenie opłat na pozostałych zarządzanych przez GDDKiA autostradach, które są obecnie bezpłatne, a także na odcinkach, które są w realizacji - podkreślono w materiale "Faktu".

Na pozostałych autostradach opłaty zostaną utrzymane. Wszystko dlatego, że są one zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić