aktualizacja 

Zarabiasz 6 tysięcy? Nie zapłacisz podatku. Projekt już w Sejmie

214

Na stronach sejmowych pojawił się projekt ustawy dotyczącej zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Zamiast dotychczasowych 30 tys. miałaby wynosić 60 tys. zł. Jeśli plan rządu wejdzie w życie pracownicy zarabiający do ok. 6 080 zł brutto miesięcznie nie zapłaciliby podatku.

Zarabiasz 6 tysięcy? Nie zapłacisz podatku. Projekt już w Sejmie
Kwota wolna od podatku (Adobe Stock, Sheviakova)

Kwota wolna od podatku może wkrótce wzrosnąć. Przez wiele lat dla większości obywateli rozliczających PIT wynosiła 3 091 zł. W 2018 roku wzrosła do 8 tys. zł, a później aż do 30 tys. zł. Próg ten odnosi się do zarobków osiąganych w ujęciu rocznym.

Kwota wolna od podatku wzrośnie?

Wkrótce kwota może wzrosnąć dwukrotnie. 60 tys. zł wolnych od podatku będzie dotyczyło osób rozliczających się na skali podatkowej, czyli m.in. z tytułu umów o pracę i zlecenie, ale także działalności gospodarczej.

Przy stawce podatku 12 proc. zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł da podatnikom oszczędność w kwocie 7,2 tys. zł rocznie. Przy takiej konstrukcji prawa pracownicy zarabiający do ok. 6 080 zł brutto miesięcznie i emeryci z emeryturą do kwoty 5 tys. zł miesięcznie nie zapłaciliby podatku, ponieważ pierwsze 60 tys. zł byłoby nieopodatkowane. Dochód do 120 tys. zł jest opodatkowany stawką 12 proc. Po przekroczeniu 120 tys. zł stawka podatku nagle wzrasta do 32 proc., ale naliczana jest od kwoty powyżej 120 tys. zł. Oznacza to, że również osoby, które wejdą na wyższy próg podatkowy, skorzystają z podniesienia kwoty wolnej od podatku. Innymi słowy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł pozytywnie wpłynie na portfele podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, czyli osób na umowach o pracę, zlecenie, emerytów oraz właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych - wyjaśnia Tomasz Petryszak, koordynator zespołów księgowych Ifirma.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marysia Dębska o trudach kręcenia scen seksu: "Jeden głupi tekst kogoś z planu jest w stanie ci zepsuć wszystko"

Wyższa kwota wolna od podatku przyniesie korzyści dla wszystkich. To ulga dla pracodawców, którzy w ostatnim czasie zmagają się z nieustannie rosnącymi kosztami zatrudnienia.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku oznacza więcej dochodu w kieszeniach pracowników. A co za tym idzie presja na podwyżki płac nie będzie już tak duża. To z kolei przyniesie firmom możliwość większych inwestycji i rozwoju.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić