Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Zgromadził milion złotych kapitału w ZUS. Taka będzie jego emerytura

230

Czy milion kapitału emerytalnego w ZUS może mieć realne przełożenie na finansowy komfort życia na starość? Postanowili to przeanalizować dziennikarze Business Insider, którzy nie mają dobrych informacji. Tyle wówczas wyniesie emerytura.

Zgromadził milion złotych kapitału w ZUS. Taka będzie jego emerytura
Ile wyniesie emerytura przy milionowym kapitale? (Getty Images, Timofey Zadvornov)

Chociaż milion złotych odprowadzonych w składkach może wydawać się sumą ogromną, to takich milionerów w Polsce nie brakuje. Według danych z grudnia 2022 roku, w kraju mieliśmy ich ponad 144 tysiące. Suma ta może wzrastać szczególnie teraz, kiedy to z roku na rok wynagrodzenia większości Polaków wzrastają, a wraz z nimi proporcjonalnie rosną odprowadzane do ZUS składki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytury dzisiejszych 40-latków. "Tam się źle dzieje"

Nic więc dziwnego, że dziennikarze postanowili przeanalizować sytuację takich milionerów. Niestety, wyniki tej analizy nie napawają optymizmem. Dla wielu przyszłych emerytów i emerytek nawet tak znacząca suma zgromadzona w kapitale emerytalnym, po przełożeniu na wypłacane świadczenie, wymusi zmianę codziennych przyzwyczajeń.

Emeryt milioner jest tylko na papierze

Przekonał się o tym cytowany przez Business Insider mężczyzna. Po odprowadzeniu przez 38 lat, składek zbliżył się on do tego mitycznego miliona. Na pierwszy rzut oka jego sytuacja może wyglądać optymistycznie. Przed 63-latkiem jeszcze co najmniej dwa lata pracy, które przy utrzymaniu średniego wynagrodzenia w okolicach 6,5 tys. zł mogą zamknąć kapitał z sumą około 1,25 mln zł.

Magia tej sumy znika jednak po skorzystaniu z kalkulatora ZUS i obliczeniu prognozowanego świadczenia emerytalnego. Wynika z niego, że pomimo bycia emerytem "milionerem", wysokość świadczenia daleka będzie od aktualnych średnich zarobków w kraju. Przypomnijmy, że te niezmiennie rosną i w momencie przechodzenia 63-latka na emeryturę będą jeszcze wyższe.

Jak wskazuje kalkulator ZUS, na tę chwilę po odejściu z pracy w wieku 65 lat przysługiwać mu będzie 6 tys. zł świadczenia. Jest to więc zaledwie 70% z ostatniej pensji. Opcją, by sumę tę powiększyć, jest opóźnienie momentu przejścia na emeryturę, dzięki czemu w omawianym przypadku wysokość świadczenia mogłaby wzrosnąć do ponad 10 tys. zł będących 90% ostatniej pensji.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić