aktualizacja 

Zobaczyła kwotę podatku. Nie wytrzymała. "Do czego to doszło?"

391

Właściciele domów i działek co roku muszą płacić podatek od nieruchomości. Od 2023 roku wprowadzono duże podwyżki tej daniny. Nasza czytelniczka pokazała, ile wyniósł podatek za dom i małą działkę w zeszłym roku, a ile musi zapłacić obecnie. Podwyżka jest znacząca. - Szkoda, że nasze wynagrodzenie nie rośnie tak szybko, jak te wszystkie opłaty - ubolewa pani Hanna.

Zobaczyła kwotę podatku. Nie wytrzymała. "Do czego to doszło?"
Właściciele domów i działek co roku muszą płacić podatek od nieruchomości. (Pixabay, o2.pl)

Pieniądze z podatku od nieruchomości w Polsce wpływają do budżetu samorządów gminnych. Przedmiotem opodatkowania są: grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa uchwała rada gminy. Uwzględnia ona górne granice stawek, które wynikają z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nie mogą one jednak przekroczyć granic wyznaczonych przez Ministra Finansów.

Stawki podatku od nieruchomości podlegają corocznej waloryzacji. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych na rok 2023, wprowadzono nowe, wyższe stawki tej daniny. W tym roku podatek podrożał o wartość inflacji za I półrocze 2022 r., czyli o 11,8 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatek od deszczu zapłaci dużo więcej osób. Rząd szykuje zmiany

Przykładowo: najwyższe możliwe do zastosowania stawki podatku od nieruchomości w 2023 r. wzrosną o 0,11 zł za 1 m2. W przypadku lokali związanych z działalnością gospodarczą wzrosną o 3,04 zł za 1 m2.

Nowe stawki wynoszą odpowiednio 1 zł i 28,78 zł za 1m2. Ile dokładnie wzrośnie danina za dom czy lokal, uzależnione jest od decyzji samorządów lokalnych.

Nasza czytelniczka pokazała, ile musi zapłacić podatku od nieruchomości

Nasza czytelniczka niedawno odebrała pismo od wójta z decyzją w sprawie podatku na rok 2023 za dom i działkę, które mieszczą się w jednej z podwarszawskich miejscowości.

Za dom, który ma niewiele ponad 100 m2 oraz działkę niecałe 300 m2 w ubiegłym roku pani Hanna płaciła 157 zł podatku. W tym roku do zapłaty przyszło 191 zł. To wzrost o 34 zł.

Wydaje mi się, że przy takiej kwocie podwyżka o 34 zł to całkiem sporo. Szkoda, że nasze wynagrodzenie nie rośnie tak szybko, jak te wszystkie opłaty - mówi rozgoryczona pani Hanna w rozmowie z o2.pl.

Nasza czytelniczka przyznaje, że spodziewała się podwyżki, ale nie aż tak dużej. - Jeżeli dalej stawki podatku będą rosły w takim tempie to za 10 lat będę płaciła dobre kilkaset złotych za domek z małą działką. Do czego to doszło? - zastanawia się kobieta.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić