Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Zwrot podatku 2024. Kto może się z nim pożegnać?

1

Już niebawem większość z nas otrzyma zwrot podatku za rok 2023. Są jednak wyjątki, kiedy o dodatkowych pieniądzach możemy zapomnieć. Kto znajdzie się w tej grupie?

Zwrot podatku 2024. Kto może się z nim pożegnać?
Do dyspozycji jest wiele ulg podatkowych, lecz są jednak sytuacje i grupy osób, które w 2024 r. nie otrzymają żadnych środków ze skarbówki (Adobe Stock, bzyxx)

Okres rozliczania z urzędem skarbowym rozpoczął się 15 lutego i zakończy się 30 kwietnia. Zwrot podatku może być dla wielu osób dodatkowym zastrzykiem gotówki, a należy się podatnikom, którzy złożą w terminie odpowiedni PIT oraz zapłacili nadwyżki podatkowe. Do dyspozycji jest wiele ulg, lecz są jednak grupy osób, które w 2024 r. nie otrzymają żadnych środków ze skarbówki.

Wśród najpowszechniejszych ulg należy wymienić np. ulgę na internet, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na leki, ulgę na związki zawodowe czy ulgę termoizolacyjną.

Niektórym osobom będzie również przysługiwała ulga na dziecko. Jak przypomina serwis gazeta.pl, nie wszyscy będą mogli jednak z niej skorzystać. Przeszkodą będzie tutaj m.in. wiek dziecka albo zawarcie związku małżeńskiego, co wiąże się z utratą ulgi prorodzinnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozliczasz PIT? Zobacz, z jakich ulg możesz skorzystać

Z ulgi rodzicielskiej nie skorzystają też rodzice dziecka do 25. roku życia, które nadal się uczy i które w 2023 r. miało dochody powyżej 19 061,28 zł. zł. Sytuacja dotyczy również rodziców jednego dziecka, których łączne dochody przekroczyły 112 tys. zł rocznie.

Jeżeli natomiast chodzi o ulgę rehabilitacyjną, nie skorzystają z niej osoby z niepełnosprawnością lub ich opiekunowie, w sytuacji, kiedy nie zapłaciły podatku, a więc nie osiągnęły w 2023 r. dochodu powyżej 30 tys. zł.

Na zwrot podatku nie mogą liczyć także te osoby, które zalegają wobec państwa z jakimiś płatnościami. Czyli mają np. niezapłacony mandat.

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy, którzy zdecydują się na elektroniczne złożenie zeznania podatkowego za pośrednictwem portali Twój e-PIT lub e-Deklaracji, mogą spodziewać się zwrotu podatku już w ciągu 45 dni. W przypadku tych, którzy wybiorą papierowe rozliczenie, okres oczekiwania na zwrot wydłuża się do trzech miesięcy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić