aktualizacja 

9 najniebezpieczniejszych tajnych organizacji [RANKING]

36

Tajne posiedzenia, misterne plany co do przyszłości świata, chęć władzy nad poszczególnymi warstwami społeczeństwa. Od stuleci mówi się o istnieniu tajnych organizacji, które pragną przejąć władzę nad światem. „Enigma” przedstawia dziewięć najniebezpieczniejszych tego typu grup. O co się je podejrzewa?

9 najniebezpieczniejszych tajnych organizacji [RANKING]
(iStock.com)
 • NAZWA: Klub Rzymski
 • OFICJALNY CEL: powstrzymać globalną katastrofę ekologiczną

Koniec lat 60. XX wieku był w Europie czasem kryzysu politycznego i ekonomicznego. Wielu intelektualistów i naukowców zastanawiało się, jak stawić czoła problemom nowoczesnego świata. To wtedy włoski ekonomista AURELIO PECCEI (1908–1984) spotkał się ze szkockim naukowcem ALEXANDREM KINGEM (1909–2007), który piastował funkcję dyrektora OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Wspólnie wpadli na pomysł założenia nieformalnej organizacji, w ramach której wraz z innymi zaproszonymi osobistościami mogliby roztrząsać wielkie problemy ludzkości. Niedługo potem we włoskim Bellagio, siedzibie słynnej amerykańskiej rodziny miliarderów ROCKEFELLERÓW, po raz pierwszy spotkała się grupa prominentnych osób z całego świata. Tak powstał Klub Rzymski. Niektórzy podejrzewają, że jego cele względem świata nie są jednak zbyt czyste..

Radziecki polityk MICHAIŁ GORBACZOW (ur. 1931), były prezydent USA BILL CLINTON (ur. 1946), założyciel firmy Microsoft BILL GATES (ur. 1955), były premier Wielkiej Brytanii TONY BLAIR (ur. 1953) czy były prezydent Czech VÁCLAV HAVEL (1936– 2011) - to tylko niektórzy ze sławnych członków Klubu Rzymskiego. Prawdziwy cel założenia organizacji do dziś jest przedmiotem spekulacji. Przede wszystkim autorzy teorii spiskowych są przekonani, że chodzi o grupę o doskonałej strukturze i dobrze przemyślanych celach.

PRZEBIEGŁY PLAN?
Niektórzy twierdzą, że nie chodzi o klub, w którym grupa dawnych wpływowych polityków, byłych prezydentów i biznesmenów spotyka się nad filiżanką kawy. Organizacja ma określony program polityczny. W jednej z wydanych przez nią książek pisze się o tzw. Lewiatanie. To legendarny potwór morski, wspominany w kilku miejscach w Starym Testamencie, ale według wielu osób chodzi w tym przypadku o metaforę superpaństwa, które ma powstać na gruzach wszystkich państw na świecie. Oficjalnie główną działalnością Klubu jest badanie globalnych problemów świata, w tym również tych związanych z zagrożeniami środowiska. Już w latach 70. Klub opublikował książkę zawierającą jego podstawowe założenie. To w niej możemy przeczytać, że "najbardziej naglącą sprawą jest globalne ocieplenie, które zagraża światowemu systemowi gospodarczemu i społecznemu". Jednym ze środków do naprawy sytuacji ma być depopulacja. Kontrola populacji jest niezbędnym i koniecznym elementem w planowaniu poprawy ludzkiego dobrobytu. Jest ważnym, aby wszystkie kraje dążące do rozwoju zwracały szczególną uwagę na własną politykę ludnościową. Jak i kiedy Klub zacznie wprowadzać swoje pomysły w życie, nie zostało podane do wiadomości publicznej.

 • NAZWA: Opus Dei
 • OFICJALNY CEL: szerzenie wiary katolickiej

Pewnego dnia podczas modlitwy hiszpański ksiądz JOSEMARÍA ESCRIVÁ DE BALAGUER (1902–1975) zobaczył coś, co na zawsze zmieniło jego życie. Przemówił do niego sam Bóg i przekazał mu ważną misję. Ma założyć organizację krzewiącą chrześcijaństwo wśród niewiernych, pomagać im w rozwoju duchowym i szerzyć nowinę, iż każdy człowiek jest powołany do tego, by być świętym. W 1928 roku Josemaría założył Opus Dei, która po kilkudziesięciu latach stała się jedną z najbardziej kontrowersyjnych organizacji katolickich. W rzeczywistości chodziło o propagandowe i szpiegowskie narzędzie w rękach hiszpańskiego dyktatora FRANCISCA FRANCA (1892–1975)? Czy tak naprawdę Opus Dei to sekta o rygorystycznych regułach?

PRANIE MÓZGÓW?
Opus Dei to oficjalna organizacja katolicka, której celem jest krzewienie wiary chrześcijańskiej. Według wielu badaczy i obserwatorów w tym na przykład według amerykańskiego pisarza DANA BROWNA (ur. 1964) to sekta, której wpływy sięgają do najwyższych szczebli polityki nie tylko w Hiszpanii, lecz także w samym Watykanie. W rzeczywistości członkowie Opus Dei mają wspierać prawicowych ekstremistów i gromadzić niebagatelną fortunę. Francuska dziennikarka śledcza YVON LE VAILLANT napisała wiele artykułów na temat ludzi, którym udało się wydostać z tej przedziwnej organizacji. Według niej zachowywali się tak, jakby wyprano im mózgi. "Miałam wrażenie, jakby byli fizycznie i duchowo zupełnie wyssani z życia, psychicznie byli wciąż przywiązani do tej strasznej sekty" - pisała dziennikarka. Takim przypadkiem była również CATHERINE TISSIER, którą z Opus Dei po dziesięciu latach wyciągnęli rodzice.

POLSKI ODDZIAŁ
Catherine Tissier przez dziesięć lat była więziona i zmuszana do pracy jako sprzątaczka w szkole. Nie otrzymywała za to żadnego wynagrodzenia. "Nie mogłam o tym powiedzieć rodzicom. Kiedy próbowali się ze mną skontaktować, ludzie z Opus Dei mówili im, że należę do nich dobrowolnie i że mogą się ze mną spotykać raz na rok" - twierdzi dziś ponad czterdziestoletnia kobieta. Proces w sądzie przeciwko Opus Dei jednak przegrała, rzekomo z powodu niewystarczających dowodów. Organizacja zrzeszająca ponad dziewięćdziesiąt tysięcy ludzi bez większych problemów funkcjonuje dziś na całym świecie, nie tylko w Hiszpanii. Od 1989 roku Opus Dei działa również na terenie Polski. Czy rzeczywiście chodzi o organizację, która aktywnie udziela się w życiu Kościoła, czy za wszystkim skrywają się tajne praktyki, które mieszają w głowach wiernym?

Zobacz także: Myśleli, że to tajna akcja. Amerykański pilot przerywa milczenie

 • NAZWA: Zakon Dziewięciu Kątów
 • OFICJALNY CEL: władza nadczłowieka nad światem

Spalona katolicka kaplica z 1540 roku w miasteczku Saint-Tugdual, zniszczone nagrobki na cmentarzach, poprzewracane rzeźby i krzyże w wielu francuskich kościołach. W 2006 roku w Bretanii na zachodzie Francji doszło do wielu wydarzeń, które budziły w mieszkańcach strach. Serię ataków przeprowadzili jednak nie zwykli wandale, lecz dobrze zorganizowane grupy tajnego stowarzyszenia o nazwie Zakon Dziewięciu Kątów. Należą do niego fanatyczni wyznawcy satanizmu sympatyzujący z nazistowską ideologią. Czy można sobie wyobrazić gorsze połączenie? To właśnie w rocznicę objęcia władzy przez ADOLFA HITLERA (1889–1945) w Bretanii miały miejsce wspomniane incydenty. Francuskie media przy tej okazji przypomniały również niedawne samobójstwo dwóch nastolatek, które z największym prawdopodobieństwem również należały do tego zakonu. Czy naprawdę przeszły inicjację, która wyprała im mózgi, jak spekulowali dziennikarze?

WIELE KONTROWERSJI
Do dziś na całym świecie istnieje wiele sekt satanistycznych, ale to właśnie Zakon Dziewięciu Kątów uważany jest za najbardziej kontrowersyjną z nich. Powstał w latach 60. XX wieku w Anglii, założył go neonazista i satanista DAVID MYATT (ur. 1950). Inspirował się podobną tajną organizacją, która działała w nazistowskich Niemczech. Zakon szybko zaczął rosnąć w siłę, nowe oddziały zakładano nie tylko w Anglii, lecz także w innych państwach europejskich. Zakon posiada charakterystyczne stopnie hierarchii. System gradacji składa się z 7 etapów, a awans na kolejny etap to niezwykle trudne zadanie, zgodnie z wyznawanym elitaryzmem. Tym, którzy pragną wspiąć się na kolejne szczeble wtajemniczenia, zakon stawia trudne zadania do wykonania. Adepci poświęcają więc cały swój czas i pieniądze, by rozwijać się w ramach organizacji wyznającej satanizm, neonazizm i kult nadczłowieka. Agresja jest dozwolona, a nawet pochwalana. "Słabsi powinni ustąpić miejsca wybranym" - pisze o kulcie amerykański filozof i pisarz ROBERT ARP (ur. 1970). Czy członkowie zakonu mogą mieć w przyszłości realny wpływ na politykę?

 • NAZWA: Dziewięciu Nieznanych Aśoki
 • OFICJALNY CEL: chronić ludzką mądrość

Niektóre z organizacji, o których piszemy, zna praktycznie każdy. Inaczej jest jednak w przypadku Dziewięciu Nieznanych – mało kto wie o ich istnieniu. Przy tym chodzi o pierwsze na świecie tajne stowarzyszenie, które ma utrzymywać swą władzę do dziś. Według legendy ponad dwa tysiące lat temu założył je władca indyjskiego imperium Maurjów AŚOKA (304–232 p.n.e.). Jego celem było powstrzymanie wybuchu kolejnych wielkich wojen. Nowa organizacja miała potajemnie gromadzić i ukrywać informacje o najnowszych technologiach, tak, by nie doprowadzić do powstawania nowych rodzajów broni. I choć może się wydawać, że Dziewięciu Nieznanym nie udało się wypełnić swej misji, to według niektórych badaczy jest zupełnie odwrotnie. Konflikty wojenne, w których zginęły miliony ludzi, bez Dziewięciu mogły wybuchnąć o wiele wcześniej, powodując zagładę ludzkości. Podobno organizacja istnieje po dziś dzień. Jej członkowie porozumiewają się zakodowanym językiem i dysponują księgami, które zawierają w sobie całą mądrość ludzkości. Ma w nich nie brakować informacji typu "jak zabić człowieka jednym dotknięciem" czy instrukcji, jak podróżować w czasie.

SZKODZĄ CZY POMAGAJĄ?
O tym, że towarzystwo działa po dziś dzień, pisali badacze zagadek Francuz JACQUES BERGIER (1912–1978) i Belg LOUIS PAUWELS (1920– 1997). Twierdzili, że Dziewięciu Nieznanych zostawiło po sobie w historii wiele śladów, które świadczą o tym, iż rzeczywiście od dawna byli w posiadaniu najnowocześniejszych technologii. Jakie cele może sobie stawiać ta organizacja dzisiaj? Wciąż te same: nadzorować rozwój nowych broni. Podobno korzystają ze skomplikowanych narzędzi ekonomicznych i kontrolują media. Niektórzy autorzy teorii spiskowych twierdzą, że działalność stowarzyszenia działa na korzyść ludzkości. Zgromadzoną wiedzą zarządzają w odpowiedzialny sposób, a jego członkowie kierują się szlachetnymi pobudkami. Jeśli organizacja faktycznie istnieje, to jej działania należy rzeczywiście uznać za pozytywne?

 • NAZWA: Iluminaci
 • OFICJALNY CEL: wprowadzenie nowego porządku

Iluminaci to tajna organizacja, o której w świecie teorii spiskowych dyskutuje się najczęściej. Jedni uważają, że od wieków sieje na świecie samo zło, sceptycy twierdzą zaś, że prawdopodobnie w ogóle nie istnieje, a legendy, które wokół niej powstały, nie mają żadnego oparcia w rzeczywistości. Ci jednak, którzy są przekonani o jej istnieniu, twierdzą, że członkowie Iluminatów kontrolują media, zasiadają w różnych rządach, zarządzają potężnymi firmami i pracują dla ważnych instytucji, takich jak ONZ czy NATO. Mają mieć również swych przedstawicieli w przemyśle muzycznym i filmowym. Po co? Aby za pomocą podprogowych przekazów wpływać na całą ludzkość. Według autorów teorii spiskowych mają bowiem jeden cel: wprowadzenie nowego światowego porządku opartego na ich dyktaturze.

TROCHĘ HISTORII
Historycznie rzecz biorąc, Zakon Iluminatów został założony w 1776 roku w Bawarii przez niemieckiego filozofa ADAMA WEISHAUPTA (1748–1830). To istniejące przez krótki czas tajne stowarzyszenie miało na celu uczynienie zbędnym panowanie ludzi nad ludźmi poprzez oświecenie (łac. illuminatus – oświecony) i doskonalenie moralne. Każdy członek zakonu otrzymywał podczas inicjacji tajne imię, a trzymanie w tajemnicy tego, co działo się wewnątrz organizacji, było jednym z głównych jej założeń. Ta zasada od początku sprawiała wielu członkom trudności... W każdym razie w wielu państwach zaczęto uznawać Iluminatów za podejrzaną organizację, która odrzuca Kościół i Boga. Członków zaczęto prześladować, aż w końcu całkowicie zakazano działalności zakonu. Według historyków mniej więcej w tym momencie zaczęły się rodzić różne teorie spiskowe, według których zakon uszczelnił swoje szeregi i działał w podziemiu, rozwijając własną ideologię i symbolikę. Dziś ma tworzyć ogólnoświatową sieć, a jego członkami są rzekomo czołowe postaci polityki, przemysłu i biznesu. Kto na przykład?

KTO DO NICH NALEŻY?
Amerykański badacz zagadek WES PENRE jest przekonany, że Iluminaci mają wielką władzę. Są właścicielami wszystkich międzynarodowych banków, koncernów naftowych, zajmują ważne stanowiska polityczne. Prócz wielu znanych polityków jednym z Iluminatów ma być na przykład założyciel portalu społecznościowego MARK ZUCKERBERG (ur. 1984) oraz wielu piosenkarzy i aktorów. Niektórzy twierdzą, że w osiągnięciu swoich celów Iluminaci nie cofają się przed radykalnymi rozwiązaniami, mają mieć na sumieniu wiele morderstw, porwań i sabotaży. Dla przykładu posądza się ich o sprowokowanie Wielkiej Rewolucji Francuskiej, o rozpętanie obu wojen światowych, o zamach terrorystyczny w Nowym Jorku w 2001 roku, a nawet obarcza się odpowiedzialnością za śmierć brytyjskiego piosenkarza JOHNA LENNONA (1940–1980). Co na to sceptycy? To wszystko wymagałoby nadludzkich umiejętności i wielu zaangażowanych w spiski osób. Tylko że im więcej ludzi, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że uda im się to wszystko utrzymać w tajemnicy, twierdzi amerykański historyk MICHAEL SHERMER (ur. 1954). Teoria o Iluminatach ma jednak na świecie coraz więcej zwolenników...

 • NAZWA: wolnomularstwo
 • OFICJALNY CEL: duchowe doskonalenie człowieka

Drugą z najbardziej znanych tajnych organizacji jest masoneria. Pierwsze samodzielne stworzone przez przedstawicieli bogatego mieszczaństwa i arystokracji loże masońskie powstały pod koniec XVII wieku w Anglii i Szkocji. Według legendy korzenie wolnomularstwa sięgają jednak o wiele głębiej. Masoni odwołują się na przykład do podań o budowniczych piramid, a jednym z ich patronów jest budowniczy świątyni słynnego króla Izraela SALOMONA (1011–931 p.n.e.). Nikt jednak nie wie, kto aktualnie należy do masonerii, jak wyglądają jej spotkania ani jakie są długofalowe cele tego stowarzyszenia.

NOWY ŚWIATOWY PORZĄDEK
Według konstytucji masońskiej celem stowarzyszenia jest braterstwo i łączenie ludzi ponad podziałami, zwłaszcza politycznymi i religijnymi. Autorzy teorii spiskowych twierdzą, że to jedynie kamuflaż, a pięknie brzmiące słowa w rzeczywistości oznaczają próbę wprowadzenia nowego światowego porządku opartego na dyktaturze, w której zwykli ludzie staną się niewolnikami. Masoni jednak z uśmiechem przysłuchują się krążącym o nich legendom." Światem rządzą bankierzy, nie my" - twierdzi na przykład mistrz loży w amerykańskim Ohio STEPHEN JENNINGS i dodaje, że poszczególne loże zajmują się przede wszystkim doskonaleniu duchowym członków, edukacji i filantropii. Skąd wzięły się więc pogłoski, że masoni wpływali na wydarzenia historyczne, często posługując się manipulacją i przemocą?

STOPIEŃ WTAJEMNICZENIA
Wielka Rewolucja Francuska, powstanie Stanów Zjednoczonych, zamach na FRANCISZKA FERDYNANDA HABSBURGA (1863–1914) - to tylko niektóre z wydarzeń, które miały zostać sprowokowane przez masonów. Czy rzeczywiście wpływają na bieg historii? Tajemniczo prezentuje się również wewnętrzna struktura wolnomularstwa. Ruch ten posiada niezwykle rozbudowaną i tajemniczą symbolikę, a członkowie przechodzą przez różne stopnie wtajemniczenia, od ucznia, przez czeladnika, po mistrza. Podobno nie wszyscy masoni wiedzą, jakie są rzeczywiste plany stowarzyszenia. Masonami byli na przykład amerykański prezydent GEORGE WASHINGTON (1732–1799), brytyjski polityk WINSTON CHURCHILL (1874–1965) a w Polsce między innymi polityk STANISŁAW KOSTKA POTOCKI (1755–1821) i autor polskiego hymnu JAN HENRYK DĄBROWSKI (1755–1818). I choć masoni otwarcie mówią o swym stowarzyszeniu, nie wiadomo, jak wyglądają ich tajne posiedzenia, na jakie tematy dyskutują i jakie są ich cele w poszczególnych państwach.

 • NAZWA: Bilderberg
 • OFICJALNY CEL: dyskusja nad globalnymi problemami

Zimna wojna trwa w najlepsze. Sowieci zaczęli rozwijać swój program kosmiczny i przynajmniej na początku wiedli w tej dziedzinie zdecydowany prym. Niedługo potem uruchomili pierwszą elektrownię jądrową, a Zachód z jeszcze większym niepokojem oczekiwał, co może się wydarzyć. Tymczasem na zaproszenie holenderskiej rodziny królewskiej i rodziny amerykańskich milionerów ROCKEFELLERÓW do małego miasteczka Oosterbeek w Holandii przybywa 130 najbardziej wpływowych polityków demokratycznego świata. Mają wziąć udział w nietypowym spotkaniu w hotelu Bilderberg, na które nie zostały zaproszone żadne media. Ten fakt od razu wzbudził wiele podejrzeń i wątpliwości, które jedynie wzmocniły się, kiedy po szesnastu miesiącach elitarna grupa spotkała się ponownie, również bez udziału mediów. Dziennikarze, którzy próbowali dowiedzieć się prawdy o grupie Bilderberg, napotykali na ścianę milczenia, mówi amerykański pisarz H. PAUL JEFFERS, który temu tematowi poświęcił jedną ze swoich książek.

ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI
To wręcz niewiarygodne, że przez tyle lat nikomu nie udało się dowiedzieć, co było tematem spotkań grupy Bilderberg. Do opinii publicznej dostały się jedynie szczątkowe informacje. Na przykład w 2003 roku reporterzy brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC dowiedzieli się, że na spotkaniu w 1955 roku planowano zjednoczenie europejskich państw i wprowadzenie wspólnej waluty. Czy to właśnie wtedy powstały podwaliny dzisiejszej Unii Europejskiej? Bilderberg uważany jest za jedną z najbardziej tajemniczych organizacji w historii ludzkości. Autorzy teorii spiskowych są przekonani, że za zamkniętymi drzwiami decydują się losy świata. Tę tezę mają potwierdzać zagadkowe wypowiedzi niektórych polityków, którzy brali udział w spotkaniach. Na przykład brytyjski polityk DENISE HEALEYE (1917–2015) powiedział kiedyś, że tezy o powstaniu rządu światowego nie są dalekie od prawdy. Niektórzy z nas w Bilderberg sądzą, że świat nie może w nieskończoność walczyć między sobą, że nie możemy dłużej przyglądać się, jak giną miliony niewinnych ludzi. Myślę, że jedno państwo, jedno społeczeństwo – to dobry pomysł.

 • NAZWA: Skull and Bones
 • OFICJALNY CEL: pomagać swym własnym członkom

Najbardziej znana tajna organizacja uniwersytecka jest jednocześnie najdziwniejszą pozycją w naszym zestawieniu. Stowarzyszenie Skull and Bones zostało założone na prestiżowym Uniwersytecie Yale w amerykańskim mieście New Haven w 1832 roku przez generała WILLIAMA HUNTINGTONA RUSSELLA (1809–1885) i przyszłego polityka ALPHONSA TAFTA (1810–1891). Wzorowali się przede wszystkim na europejskich tajnych stowarzyszeniach, głównie na Zakonie Iluminatów. Mieli jednak zupełnie inne cele, od początku zależało im przede wszystkim na wsparciu własnych członków i zapewnieniu im jak najlepszego startu w karierze politycznej oraz dostępu do najwyższych sfer społeczeństwa. Pomysł powstania takiego klubu studenckiego został zaakceptowany przez uniwersytet, który od samego początku szczodrze finansował jego działania. Do klubu szybko dołączyło wielu studentów, którzy zaczęli tworzyć jego strukturę, tradycję i rytuały.

WYCHOWUJE SILNYCH PRZYWÓDCÓW?
Członkami Skull and Bones byli na przykład amerykański prezydent GEORGE W. BUSH (ur. 1946) i sekretarz stanu JOHN KERRY (ur. 1943). Podobno teczki dotyczące stowarzyszenia i jego działalności w tajnych archiwach CIA i USSS są dość opasłe. Niektórzy twierdzą, że członkowie klubu odgrywali kluczową rolę w trakcie ważnych decyzji w czasie ziemnej wojny, być może są odpowiedzialni za wiele kontrowersyjnych projektów, w tym za program MK-ULTRA. Dziennikarze twierdzą, że niezwykle trudno uzyskać jakiekolwiek informacje na temat działalności klubu. Rozmawiałam z ponad setką członków. Czułam, że niektórzy są zmęczeni całą tą otoczką tajemnicy i chętnie opowiedzieliby mi trochę pikantnych szczegółów, ale jakby się czegoś bali, jednak większość była do mnie nastawiona negatywnie, niektórzy mi nawet grozili, twierdzi amerykańska pisarka ALEXANDRA ROBBINS (ur. 1976) i potwierdza, że jednym z celów klubu jest obsadzenie swoich członków na kluczowych politycznych stanowiskach. Czy zawsze są to kierujący się najwyższymi moralnymi zasadami, silni przywódcy, jak twierdzą sami członkowie stowarzyszenia?

 • NAZWA: Ordo Templi Orientis
 • OFICJALNY CEL: nieznany

Cały XIX wiek był złotym okresem dla okultystycznych stowarzyszeń, które w magicznych rytuałach, mistyce i dziwnych obrządkach widziały szanse na zdobycie wiedzy... i władzy. Większość z tych organizacji nie wytrzymała próby czasu, a dziś ich nazwy to pusto brzmiące słowa. Jedna z nich działa jednak po dziś dzień, a przez wielu badaczy jest uważana za najbardziej wpływową i najbardziej tajemniczą organizację religijną w historii. Ordo Templi Orientis, bo tak nazywa się ten zakon, powstał w 1905 roku jako prywatny klub zrzeszający mężczyzn interesujących się magią seksualną, mrocznymi rytuałami. Z początku klub zapewniał rozrywkę dla wyższych sfer. Strukturą i filozofią nawiązywał do innych tajnych organizacji, przede wszystkim do wolnomularstwa. Członkiem O.T.O. został brytyjski okultysta ALEISTER CROWLEY (1875–1947), jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii. To on uczynił magię jedną z podstaw funkcjonowania zakonu?

TO TYLKO ZABAWA W MAGIĘ?
Do dziś nie jest jasne, jak w pierwszej połowie XX wieku pod kierunkiem Crowleya wyglądała działalność Ordo Templi Orientis. Mówi się, że członkowie przeprowadzali satanistyczne rytuały i urządzali orgie seksualne, ale niektórzy badacze twierdzą, że zakon koncentrował się raczej na nawiązaniu kontaktu z demonami i innymi mistycznymi istotami. W 1918 roku podczas seksualnego rytuału Crowleyowi udało się otworzyć międzygwiezdny portal. Do naszego świata przybył wtedy pozaziemski byt o imieniu Lam, pisała amerykańska pisarka ROSEMARY GUILEY. Nie wiadomo jednak, co działo się potem. Nie wiadomo również, czym członkowie zakonu zajmują się dziś. Współcześnie do O.T.O. należy kilka tysięcy członków z 58 państw. Chodzi o nieszkodliwą zabawę, jak twierdzą sceptycy?

Autor: FILIP APEL
Więcej fascynujących historii w serwisie Enigma.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić