Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Jak rozpoznać płeć nienarodzonego dziecka bez USG? Sposób absurdalny, ale skuteczny

20
Podziel się:

Jaka będzie płeć nienarodzonego dziecka? Chłopiec czy dziewczynka? Obecnie odpowiedź na to pytanie dają badania USG. Tysiące lat temu starożytni Egipcjanie mieli własne metody, aby poznać płeć dziecka przed jego narodzinami. Choć ich sposób wydaje się absurdalny, mógł być… całkiem skuteczny.

W 1898 roku odkryto liczący cztery tysiące lat papirus zawierający informacje o tym, jak leczyć kobiece dolegliwości.
W 1898 roku odkryto liczący cztery tysiące lat papirus zawierający informacje o tym, jak leczyć kobiece dolegliwości. (iStock.com, gorodenkoff)

W 1898 roku, podczas wykopalisk prowadzonych w położonym o 100 kilometrów na południe od Kairu Kahun, słynny brytyjski archeolog Flinders Petrie odnalazł papirus, który rozpoczynał się słowami: „Lek dla kobiety, która cierpi na […]”. Szybko ustalono, że dotyczył wyłącznie chorób kobiecych i powstał ponad 2100 lat przed naszą erą.

Pszenica i jęczmień powiedzą ci prawdę?

Po jego odczytaniu okazało się, że poza opisami różnych dolegliwości oraz sposobów ich leczenia znajdowała się tam również wskazówka, jak na wczesnym etapie rozpoznać, czy kobieta jest w ciąży. Dodatkowo papirus zawierał informację o tym, do jakiej metody uciekali się medycy nad Nilem, aby ustalić płeć dziecka przed jego narodzeniem. Jak czytamy w książce "Dawna medycyna" Jürgena Thorwalda, antyczna porada wyglądała następująco:

Musisz włożyć do płóciennego woreczka pszenicę i jęczmień. Kobieta ma na to codziennie oddać swój mocz […]. Jeśli oba zboża kiełkują, będzie rodziła. Jeśli kiełkuje pszenica — urodzi chłopca, jeśli jęczmień kiełkuje — będzie córka. Jeśli żadne ziarno nie kiełkuje, nie będzie rodziła.

Przyznacie, że nie brzmi zbyt przekonująco. Ot, kolejny zabobon nie mający żadnego pokrycia w rzeczywistości. Być może podobnego zdania był Julius Manger z Instytutu Farmakologii w Würzburgu, który w 1939 roku postanowił wreszcie przetestować starożytną metodę. I, o dziwo, jak podkreśla w swojej książce Thorwald:

(…) ku zdumieniu fachowców dowiódł, że mocz kobiet ciężarnych, które później rodziły chłopców, istotnie przyspieszał wzrost pszenicy, a mocz ciężarnej rodzącej później dziewczynki — jęczmienia.

A może to tylko przypadek? Jak zaznaczył sam Thorwald, w kolejnym przekładzie papirusu inny tłumacz "przestawił po prostu słowa: pszenica i jęczmień, a egipskie przewidywania dotyczące urodzenia chłopca czy dziewczynki wyjaśnił tym, że w języku egipskim jęczmień był rodzaju męskiego, a pszenica żeńskiego".

Chcesz poznać więcej fascynujących historii? Na łamach portalu WielkaHistoria.pl przeczytasz również o tym dlaczego Ludwikowi XIV już za życia zgniła szczęka.

Rafał Kuzak - Historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski, mitów i przekłamań. Współautor książki „Wielka Księga Armii Krajowej”. Zastępca redaktora naczelnego WielkiejHISTORII. Zajmuje się również fotoedycją książek historycznych, przygotowywaniem indeksów i weryfikacją merytoryczną publikacji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Hehehe
3 lata temu
A Biedroniowa to juz zaszla w koncu ?
Ojciec geja
3 lata temu
A jak syn gej to tez pszenica?xd
momoi
3 lata temu
Proste! policzyć żebra, widać bardzo dobrze na usg.
ehh
3 lata temu
to moze lepiej rzut moneta?
Zna się
3 lata temu
Zapytaj się prezesa i prezez poda tobie płeć.
zboże hahah
3 lata temu
hahahahha a jak polewała wodą to będą bliźniaki.
abp. Pedofili...
3 lata temu
Że pedofilia to dzieło księży? A rubrykariuszy, cecyliuszy, alumnów, portatyliuszy, subprezbiterów, ministrantów, prymicjałów, proboszczów, wiatyków, ołtarzystów, binancjuszy, absolucjuszy, dekanów, ingresjuszy, dziekanów, rekolekcjuszy, biskupów, subnotariuszy, arcybiskupów, kryżmoistów, paramentariuszy, subkanoników, prezbiterów, subminorzystów, nawikulariuszy, diakonów, stabatiuszy, subdiakonów, nowenniuszy, propriuniuszy, kardynałów, wotywatiuszy, graduacjuszy, mszalistów, arcymetropolitów, prymasów, paschalistów, noweniuszy, introitów, notariuszy, birytualiuszy, prymicjuszy, arcydiakonów, protonotariuszy, szafarzy, prałatów, egzekwiarzy, archiprezbiterów, kanoników, papieży, arcyproboszczów, nuncjuszy, prefektów, metropolitów, infułatów, mitratów, minorzystów, akolitów, arcyprezbiterów, kantorów, lektorów, świątników, cerofaniuszy, protoarchimandrytów, przeorów, ihumenów, patriarchów, zakrystianów, władyków i innych panów w sutannach i habitach i strojach mszalnych już nie?
bbbc
3 lata temu
ciekawe jakiej płci i jakiego koloru skóry było dziecko ktoórego matka uwieczniona jest na zdieciu
a
3 lata temu
my sie juz dawno cofnelismy do sredniowiecza wiec co nam szkodzi sikac na zboże
poznaniak lat...
3 lata temu
USG absurd-lekarze powinni być mądrzejsi przecież to są fale akustyczne.Jak dostaniesz 10 klapsów na tyłek to będzie zaczerwienienie ale jak dostaniesz tysiące w ciągu sekundy to będzie spalenie co niektórych komórek.Kobiety dajcie sobie spokój z ustaleniem płci jeśli chcecie mieć normalne dziecko.
Hmm
3 lata temu
Bzdura totalna - "Jeśli oba zboża kiełkują, będzie rodziła. Jeśli kiełkuje pszenica — urodzi chłopca, jeśli jęczmień kiełkuje". No to jak kiełkuje jedno, to nie kiełkują oba...
ziom z szubie...
3 lata temu
Starożytne sposoby, tajemnicze choroby, niesamowite zemsty, niewyjaśnione zagadki to i wiele więcej na o2 - serce internetu.....
Krycha
3 lata temu
A ja lubię takie opowieści ... ciekawi mnie przeszłość , której ja nie zaznałam.
aaa
3 lata temu
Przed wojną w Warszawie był ginekolog co w 100% wiedział jakiej płci się dziecko urodzi. Gdy dawał diagnozę to w kartę wpisywał przeciwną płeć. Jak się urodziło to co trzeba nikt nie sprawdzał, gdy przeciwnie to po sprawdzeniu okazywało się, że wpisał prawdę, a co najwyżej rodzice mieli takie pragnienia, że zniekształciły to co on powiedział.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić