Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Jedna z najbogatszych kobiet wszech czasów to Polka. Jak do tego doszła?

67
Podziel się:

Miała siedem sióstr, steraną życiem matkę oraz ojca, który w kółko bankrutował. Wydawało się, że szczytem jej osiągnięć będzie zamążpójście i urodzenie gromadki dzieci. Ona tymczasem zdołała wyrwać się z Polski i zawojować świat.

Jedna z najbogatszych kobiet wszech czasów to Polka. Jak do tego doszła?
(Getty Images, Ullstein Bild)

Urodziła się jako Chaja Rubinstein w Wigilię 1870 roku. A może w Boże Narodzenie 1872 roku albo w 1876 roku? W późniejszych latach uwielbiała żonglować datami, tak by przypadkiem nie zdradzić swojego prawdziwego wieku.

Jej ojciec, Hercel Naftali Rubinstein, prowadził na krakowskim Kazimierzu mały sklepik, w którym sprzedawał szwarc, mydło i powidło, jednak zdecydowanie wolał zanurzać się w lekturze pobożnych ksiąg. Matka Augusta Gitel Silberfeld choć nie mogła ofiarować dzieciom gwiazdki z nieba, dała im coś – jak się później okazało – znacznie cenniejszego. Wpoiła potomstwu podstawowe zasady pielęgnowania urody. To ona też ofiarowała Helenie pierwszy słoiczek kremu do twarzy.

Nie chciała być posłuszną, żydowską żoną##

Najstarsza panna Rubinstein była dla rodziców utrapieniem i błogosławieństwem jednocześnie. Nie miała zamiaru przyjąć oświadczyn żadnego z kandydatów, których narajały jej swatki. Tym bardziej nie chciała młodo wyjść za mąż, rodzić dzieci i stać się kolejną posłuszną, żydowską żoną.

Ta jej buntownicza natura spędzała sen z powiek rodzicom. Jednocześnie niezwykła żyłka do handlu, tęga głowa do interesów i ogromny upór Chaji pozwalały jej nieraz uratować rodzinę od zupełnej ruiny.

Dziewczyna nie miała posagu, ale za to miała własne zdanie w kwestii tego, kogo chce poślubić. Kiedy oznajmiła, że ma to być Stanisław, goj, ojciec wpadł w szał. Żądał, by była posłuszna i wyszła za wskazanego przez rodziców Żyda. Wymyślał i miotał się. Helena w odpowiedzi wyprowadziła się z domu i zadekowała u siostry swojej matki.

Po jakimś czasie od jednej ciotki przeprowadziła się do drugiej– swojej imienniczki Chaji. Ta krewniaczka miała pieniądze, męża ze smykałką do interesów i własnym sklepem, a co najważniejsze mieszkała w Wiedniu.

Nowe horyzonty. Chaja w austriackiej stolicy##

W austriackiej stolicy panna Rubinstein szybko uczyła się niemieckiego, pracowała w sklepie u wuja i przede wszystkim szlifowała swoje doskonałe umiejętności sprzedażowe. Gospodarze doceniali ją i, mimo nalegań Augusty Gitel, nie próbowali zmusić jej córki do małżeństwa. Ona tymczasem skrzętnie odkładała pieniądze. Gdy nadarzyła się okazja wyjazdu do kolejnych krewnych matki, tym razem aż do dalekiej Australii, dziewczyna nawet się nie zawahała.

Dzięki zaoszczędzonym środkom, zrzutce rodziny oraz zaradności matki, która posłała jej także od siebie pewną sumę (i do tego kilkanaście słoiczków nawilżającego kremu do twarzy), Chaja w 1896 roku rozpoczęła nowy etap w życiu.

Rubinsteinówna w drodze na Antypody##

Podróżniczka miała tyle zaskórniaków, że mogła pozwolić sobie na to, by na statku płynącym na drugi koniec świata wykupić miejsce w wyższej klasie. Nie traciła czasu. Zawarła tam przydatne znajomości i obserwowała, jak żyją i zachowują się ludzie dobrze sytuowani.

Dla dziewczyny z szarego i brudnego Kazimierza była to prawdziwa szkoła. Niestety gdy dotarła do Australii zderzenie z rzeczywistością okazało się nader bolesne. W Melbourne spędziła zaledwie kilka godzin. Później, zamiast do ludnego i nowoczesnego miasta, trafiła na prowincję, w okolice, gdzie więcej było owiec niż ludzi. Chaja w zamian za wikt i opierunek podjęła pracę w sklepiku brata matki, a jednocześnie musiała znosić nachalne awanse drugiego wuja. Wpadła z deszczu pod rynnę. Jedyne, o czym marzyła, to wyrwanie się z tej sytuacji.

Rodzinny sekret piękna##

Od Australijek odróżniał ją nie tylko ciężki akcent, semicka uroda i fakt, że nosiła się z europejska. W przeciwieństwie do ich ogorzałych i zaczerwienionych twarzy ona miała cerę świeżą i jasną. Już wkrótce nowe znajome zaczęły wypytywać o jej sekret. Chaja dostrzegła wtedy swoją szansę. Zwróciła się listownie do matki o kolejne słoiczki kremu, który postanowiła wystawić w sklepie. Ostatecznie poprosiła też o recepturę od znajomego chemika, który wytwarzał kosmetyk, Jakuba Lykuskiego.

Wuj kobiety miał węża w kieszeni, pracując u niego, Chaja nigdy nie zarobiłaby na tyle, by zainwestować w swoje kiełkujące, kosmetyczne marzenie. Zdecydowała się na odważny krok – porzuciła brata matki i zatrudniła się w składzie aptecznym w sąsiednim miasteczku. Tam stary farmaceuta, który nie miał żadnego następcy, przekazywał jej wiedzę o tajnikach mieszania, destylowania i wszystkiego tego, co już wkrótce miało się okazać kluczowe przy produkcji kosmetyków.

Pierwsza mikstura sławnej Rublinsteinowej##

Po długim oczekiwaniu matka wreszcie przysłała upragnioną recepturę. Niestety droga pomiędzy zapisanymi na kartce ziołami, korą sosny, sezamem, esencją migdałową, olejem woskiem i innymi składnikami a gotowym kremem, okazała się długa i wyboista.

Chaja próbowała wiele razy i wiele raz ponosiła porażkę, wkładając w swoje eksperymenty każdy grosz. Wszystko było nie tak. Wciąż i wciąż coś jej umykało. Wreszcie ją oświeciło. Odpowiedzią na jej wszystkie problemy z formulacją była… lanolina, czyli wosk pozyskiwany z owczego runa. Czego jak czego, ale owiec w Australii było pod dostatkiem, zatem i składnik okazał się niedrogi.

Mając już właściwą formułę, Helena odnowiła kontakty z wpływowymi kobietami poznanymi na statku płynącym do Australii. Miała nadzieję, że dzięki ich wstawiennictwu uda jej się zdobyć potrzebne koneksje. I rzeczywiście, za pośrednictwem dam z towarzystwa młoda przybyszka z Polski wślizgnęła się do świata elity i arystokracji.

Atrakcja sezonu##

Nie miała oczywiście złudzeń. Wiedziała, że nigdy nie zostanie przyjęta do tej sfery na równych prawach. Zaczęła pracować na swoje utrzymanie jako guwernantka i jednocześnie opowiadała o swoim marzeniu. Chciała stworzyć od podstaw własną firmę kosmetyczną.

Filigranowa (miała zaledwie 147 centymetrów wzrostu) Europejka o dziwacznym akcencie była traktowana jak atrakcja sezonu, a jej wizja jak niegroźna kobieca fanaberia. Gdy jej protektorzy wyjechali do Indii i zniknęli z horyzontu, Helena zatrudniła się w dwóch modnych i eleganckich kawiarniach, gdzie pracowała od rana do nocy. Nie tylko tam zarabiała, lecz także poznawała właściwych ludzi.

Ktoś zainteresowany jej wizją zaprojektował logo i opakowanie, ktoś inny opowiedział jej o roli rodzącego się właśnie marketingu. Jeszcze kolejna osoba, uległszy jej charyzmie, pomogła jej zdobyć profesjonalny sprzęt do fabrykacji. Ona sama podjęła niezwykle ważną decyzję.

Wbrew sugestiom znajomych uznała, że swojej tynktury, mimo stosunkowo niskich kosztów wytworzenia, nie może sprzedać tanio. Znała swoje klientki i wiedziała, że oferuje im przede wszystkim marzenie o pięknie, za które będą gotowe zapłacić krocie. Już wkrótce ruszyła produkcja kremu Valaze, opartego na recepturze prostego, acz skutecznego kosmetyku znanego jej z dzieciństwa.

Marzenie o pięknie##

Chaja, a teraz już Helena, pierwsze słoiczki sprzedawała sama, bezpośrednio stykając się z klientkami. Nawiązywała też relacje z kolejnymi farmaceutami. Wyniki rosły w postępie geometrycznym, a ona odkładała każdy grosz. Niedługo stać ją było na wynajęcie trzypokojowego mieszkania, do którego się przeniosła i gdzie produkowała swoje kosmetyki. Na tabliczce umieściła nazwę „Helena Rubinstein & Company”. Lada dzień miał usłyszeć o niej cały świat.

Aleksandra Zaprutko-Janicka - historyczka i pisarka. Autorka książek poświęconych zaradności polskich kobiet w najtrudniejszych okresach naszych dziejów. W 2015 roku wydała „Okupację od kuchni”, a w 2017 – „Dwudziestolecie od kuchni”. Napisała też „Piękno bez konserwantów” (2016). Obecnie związana z telewizją.

Zainteresował Cię ten tekst? Na łamach portalu WielkaHistora.pl przeczytasz również o tym czy Maria Mościcka była najgorszą polską prezydentową.

Zobacz także: Zobacz też: Test łyżeczki. Ile kremu do opalania potrzebujesz?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Cichopek naprawdę to zrobiła. Kurzajewskiemu poleciały łzy
Wyniki Lotto 29.01.2023 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
WOŚP w "Wiadomościach" TVP. Materiał trwał 13 sekund
Chcesz kupić auto Davida Beckhama? To możliwe! Tyle kosztuje
Tym razem poszedł pod ambasadę Rosji. Zwrócił się do Kadyrowa
Piotr Rubik jakiego nie znacie. "Nie da się odzobaczyć"
Jeszcze niedawno walczył o życie. W końcu zabrał głos
Dramat w Niemczech. Nurkowie wyciągnęli z jeziora ciała rodzeństwa
Wózek stał na plaży. Nie do wiary, co w tym czasie robiła matka
"Jestem jednym z pierwszych uratowanych dzieci". Żyje dzięki WOŚP
Chciały mieć piękne zęby. Z Turcji wróciły zrozpaczone
Sałatka naszpikowana antynowotworowymi związkami. Jedz codziennie
ONZ potępia Rosję. "To nigdy nie powinno mieć miejsca"
Unikaj jak ognia. Zapycha żyły, zwiększa ryzyko miażdżycy
Wszystko trzymał w skrytce pod podłogą. Nie spodziewał się wizyty
Niezwykłe zjawisko na niebie. Pojawiło się wokół słońca i księżyca
Niszczy serce, mózg. To dlatego jesteśmy zmęczeni, mamy nerwobóle
"Za 58 km auto się rozładuje". Tiktokerka trzęsła się ze złości
Arkadiusz Tańcula nie wystąpi na Fame MMA 17. Miał wypadek!
Marcin Najman dotrzymał słowa. Pokazał fragment swojej książki!
Napisała to na rakiecie. Ukraińcy jej tego nie darują
Była gwiazdą "Szaleństw panny Ewy". Dlaczego zniknęła z ekranów?
Przybył w owocach z Egiptu. Nie wiadomo, jak zdołał przetrwać transport
Mówiło się, że nie chce ich widzieć. Karol zmienił zdanie?
Boniek się nie hamował. "Chce mi się trochę śmiać"
Wyjątkowe stroje skoczków. Polacy byli zachwyceni
Znowu głośno o Urbanie. Licytacja WOŚP osiąga zawrotną kwotę!
Będzie taniej? Ekspert tłumaczy spadające ceny masła
Domowe bubble tea wg. Bosackiej. Tylko 50 groszy!
Syn zginął na froncie. Trudno uwierzyć w to, co powiedział jego ojciec
Wskazał największy minus. Uznany napastnik narzeka na życie piłkarza
Przepis na ciasto ryżowe. Oryginalny deser, pyszny i lekki jednocześnie
Pastor prowadził sekretne życie. Żona miała dość. Zleciła zabójstwo
Chcą wykupywać odchody od zoo. Powód zaskakuje
Ma duży biust. To musi robić, gdy idzie na siłownię
Pokazał kort w toalecie. Tenisista zaskoczył wszystkich
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Wszystko jasne. To dlatego Przemysław Kossakowski odszedł z TVN
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Przykre wieści dla seniorów. Minister rodziny przerwała milczenie
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Mało kto wie. Nie złożysz dokumentu, zapłacisz 70 tys. zł kary
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Za dwa lata się zacznie? Amerykański generał przewiduje wojnę
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Pukają do drzwi Polaków. Posypały się już mandaty
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Ekspedientka opracowała prosty przekręt. "Wzbogaciła się" o kilkadziesiąt tysięcy złotych
Uważajcie na to w sklepach. Bosacka: "Bardzo pilne"
To dlatego zniknął. Smutne doniesienia o Zborowskim
Trudne chwile w domu Piaska. Niepokojące wieści
Nagranie rosyjskiej młodzieży krąży po sieci. Nagle mówią o Polsce
Zakazane połączenie. Gnije w jelitach, powoduje wzdęcia i zaparcia
Nowy sprzęt Białorusinów. "Zniszczymy Rosjan nawet w nocy"
Ma 61 lat i ciało nastolatki. "Jesz jak ptaszek, wyglądasz jak ptaszek"
Policyjne igraszki na służbie? Nagrało się
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić