Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Kurz może powodować raka

33

Kurz kumuluje niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia związki chemiczne. W znacznej mierze mogą to być substancje powodujące choroby nowotworowe, bezpłodność czy kłopoty z nerkami - alarmują naukowcy z kalifornijskiej Rady ds. Zasobów Naturalnych

Kurz może powodować raka
(Shutterstock.com)

Wygląda na to, że trujemy się sami. Amerykańscy specjaliści przebadali próbki kurzu z ponad 45 tys. domów. Z ich badań wynika, że niezwykle szkodliwe związki chemiczne pochodzące ze środków czystości, kosmetyków i urządzeń elektrycznych są kumulowane właśnie w domowym kurzu, który później częściowo wdychamy.

Najbardziej zagrożone są małe dzieci. To one często bawią się na podłodze, gdzie są najbardziej narażone na kontakt z toksycznym kurzem. Jednak w ich przypadku naukowcy zwrócili także uwagę, że z czystością nie warto przesadzać. Najmłodsi dorastający w idealnie czystych domach są z kolei narażeni na problemy z astmą i licznymi alergiami, bo w swoim codziennym otoczeniu nie mieli wystarczającego kontaktu z niektórymi mikrobami - informuje "The Guardian".

Myślimy o domu jako miejscu bezpiecznym, w którym zawsze możemy się schronić. Jednak niestety nasze domy są zanieczyszczone przez nas samych i wcale nie jest tam tak bezpiecznie, jak się wydawało - skomentowała wyniki badań Veena Singla, współautorka raportu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić