Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Naukowcy alarmują: 2300 trzęsień w miesiącu. Rekordowa aktywność superwulkanu w Yellowstone

38
Podziel się:

Jego erupcja może być silniejsza od wszystkich odnotowanych w dziejach ludzkości. Zmieni połowę kuli ziemskiej w "krainę wiecznej zimy".

Naukowcy alarmują: 2300 trzęsień w miesiącu. Rekordowa aktywność superwulkanu w Yellowstone
(iStock.com)

Najsilniejsze z 2300 sierpniowych trzęsień miało siłę 3,3 w skali Richtera. Pozostałe nie były aż tak silne. Tylko 11 z nich osiągnęło moc równą 3 jednostkom. Jednak naukowcy alarmują, że to ewidentny znak, że superwulkan w parku Yellowstone w zasadzie już się obudził - donosi "Daily Mail".

Geolodzy, którzy badają aktywność Yellowstone, nie potrafią przewidzieć daty erupcji superwulkanu Mają nadzieję, że dzieli ją od nas wiele lat, ale aktywność superwulkanu coraz bardziej ich niepokoi. Przypominają, że już w czerwcu odnotowano ogromną aktywność sejsmiczną w regionie. Wtedy w zaledwie tydzień było prawie 500 trzęsień ziemi, ale później sytuacja się uspokoiła.

Erupcja tak wielkiego wulkanu mogłaby wpłynąć na atmosferę całej Ziemi. Trudno przewidzieć jej skutki, ale zmiany klimatyczne mogłyby na kolejnych kilkadziesiąt lat zamienić połowę kuli ziemskiej w "krainę wiecznej zimy" - ostrzegają naukowcy.

W niedawnych badaniach odkryto, że wulkan z Parku Narodowego Yellowstone może gromadzić pokłady wrzącej lawy na przestrzeni o rozmiarach 90x30 km.* Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że jest jej 2,5 raza mniej.*

Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce ok. 70 tys. lat temu. Zanim dojdzie do kolejnej, na pewno w porę to zauważymy - czytamy w oświadczeniu zespołu z Uniwersytetu w Utah.

Wybuch Yellowstone może być 1000 razy bardziej groźny od erupcji Mount St. Helens. Jej skutki, w 1980 roku, było widać w 48 stanach USA. Poprzedziły ją dwa miesiące nieustannych trzęsień ziemi. Jest to jedna z największych katastrof sejsmicznych w Stanach Zjednoczonych. Zginęło wówczas 57 osób.

Najbardziej śmiercionoścną, odnotowaną dotychczas erupcją, jest wybuch wulkanu Tambora w Indonezji. W 1815 r. w powietrze wyleciało tam 140 mld ton pyłów i skał, pozostawiając po sobie zagłębienie o głębokości 600 m i średnicy kilku kilometrów. Skutki było czuć na całym świecie, czyniąc rok 1816 "rokiem bez lata", kiedy nawet w czerwcu w USA notowano ujemne temperatury. W Europie skończyło się to największym głodem w XIX stuleciu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Co wiesz o wulkanach?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
Tok myślenia
2 miesiące temu
Globalne ocieplenie to bzdury możnych tego świata a tymbardziej z powodu dwutlenku węgla którego jest w składzie powietrza 0,03% . Ale nie tylko z tym robią nas w konia .
marzena_fem
5 lata temu
czemu tak mało wtedy zgineło ? nie bijcie nie kasujcie jestem feministką.
5 lata temu
Ten wulkan wybuchnie szybciej, jak dalej będziemy czytać jak ktoś może "złoRZyć" ręce, "po tem będzie za pUźno", problem się "rozwiąRZe". Przepraszam, ale tego nie "idzie dłużej strzimać"
obywatel
5 lata temu
pocieszające jest ze pozbędziemy się ocieplenia globalnego o którym wszyscy mowia a jego nie ma
VASCO
5 lata temu
Nie będzie żadnej wiecznej zimy... ludzie od lat mają wpływ na pogodę tylko tego nie wykorzystujemy bo na razie nie ma takiej potrzeby i nie ma to najlepszych skutków dla klimatu, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba to nie ma problemu. A zresztą i tak nie wybuchnie
teh
5 lata temu
Zawsze bawi mnie porównanie superwulkanów do Mount St. Helens. To jakby porównywać wybuch nuklearny ze strzałem z korkowca. Dla przykładu: Mount St. Helens wyrzucił 0,25 km3 skał, Yellowstone - 2400 km3 (największy z wybuchów), Toba - 2800 km3. Więc redaktorze sam wyrzut skał był 10 000 razy większy.
langur hihih...
5 lata temu
i czego tak sie napalacie , jak walnie to raz ale za to dobrze i tu ludzkosc nic nie zrobi , jedynie mozecie klekac , raczki zlorzyc i sie zaczac modlic sie , albo jak ja , to wyjechac na polodniowa polkule , zaczac sie opalac i popijajac zimne piwko , czekac co sie wydarzy bo i tak nie mamy na to zadnego wplywo . Zapraszam do siebie na Antypody , dopuki jeszcze mozecie przyjechac . Bo po tem to juz bedze za puzno
qba
5 lata temu
tym bardziej walka z tzw. ociepleniem klimatu wydaje się groteskowa.
a
5 lata temu
Nareszcie nie będzie upałów ;)))))
antyisla
5 lata temu
no to będzie ciekawie, silni i zaradczy dadzą rade ,slabe teczowo-lewackie padnie.
197
5 lata temu
Dzieci pisząc takie komentarze budujące swoje ja ? Skutki katastrofy odczujemy wszyscy i zacznie się prawdziwa walka o przetrwanie .
mko
5 lata temu
i reszta z tegoo co nazywa sie teraz stany będą poszukiwać nowych gruntów by się przesiedlić więc nowa wojna w powietrzu
Hot Pie
5 lata temu
Winter is Coming.
bay
5 lata temu
Huragan Katrina i ten w Teksasie, jeszcze superwulkan i w koncu Amerykanie przejrzą na oczy oraz powaznie się zastanowią nad wywoływaniem konfliktów na coraz wieksza skale. Przekaz Obcych jest nad wyraz czytelny.A oni juz wiedza o co tu chodzi, czym grają i jakie beda tego konsekwencje.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić