Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Oglądasz seriale odcinek po odcinku? Badania udowadniają, że nie powinieneś

10

Jeśli lubisz oglądać odcinek za odcinkiem i nie zostawiać sobie pomiędzy nimi przerwy, możesz mieć problem.

Oglądasz seriale odcinek po odcinku? Badania udowadniają, że nie powinieneś
(iStock.com)

Naukowcy odkryli, że taki zwyczaj sprawia, że mniej cieszysz się serialem. Głównie za sprawą monotonii i podświadomego zmęczenia spowodowanego wielogodzinnym siedzeniem przed ekranem. Okazuje się także, że sposób oglądania zwany z języka angielskiego binge-watching sprawia, że po upływie czasu praktycznie nie pamięta się tego, co działo się w poszczególnych odcinkach.

Sprawdzono to na studentach Uniwersytetu w Melbourne. 150 równieśników podzielono na równe grupy. Wszyscy oglądali fabularny serial produkcji BBC "The Game", opowiadający historię agentów MI5 i KGB z lat 70. XXw. Część badanych oglądała jeden odcinek tygodniowo, część przez 6 godzin jeden odcinek po drugim - informuje Vice.

Wiedzę na temat serialu sprawdzano po każdym seansie. Uczestnicy badania rozwiązywali testy na temat całości fabuły, a także poszczególnych odcinków. Sprawdzian ich wiedzy powtórzono po miesiącu od obejrzenia ostatniego odcinka oraz po 140 dniach. Okzało się, że tylko w przypadku testu tuż po obejrzeniu serialu przewagę osiągali "kompulsywni widzowie". W każdym innym przypadku zapamiętywali o połowę mniej informacji.

Trzeba pamiętać, że nasi badani oglądali serial w laboratorium. To mogło nieco zepsuć zabawę tym, którzy byli zmuszeni siedzieć tam przez 6 godzin - komentuje Jared Hovarth, współtwórca eksperymentu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić