Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

W tych zawodach studenci zarabiają najwięcej

2

Opiekunka do dziecka i pracownik biurowy to najlepiej płatna praca dorywcza, w której pracodawcy najchętniej widzą studentów. Ci mogą liczyć w tych przypadkach nawet na 24 złote brutto na godzinę.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Pixabay.com, domena publiczna)

Najgorzej płatną pracę dla studentów oferują sklepy i supermarkety. To tam kasjerzy zarabiają mniej niż pracownicy magazynów czy call center. Podczas wyboru zajęcia studenci kierują się głównie elastycznością czasu pracy. To dla nich równie ważne, jak ewentualne zarobki - dowiadujemy się z raportu Work Service. Te z kolei rosną wraz z wykształceniem. Nawet o 70 proc. więcej zarabiają absolwenci uczelni wyższych od swoich kolegów po "ogólniaku".

Rynek pracy potrzebuje studentów. W porównaniu do europejskiej średniej uczących się Polaków w wieku 20-24 lat jest o 10 proc. więcej niż w innych krajach, bo aż 90 proc. To jednak wciąż za mało, bo ze względu na niż demograficzny, a także niski poziom bezrobocia - studentów i świeżo upieczonych absolwentów jest mniej niż miejsc pracy, które dla nich przewidziano.

Już w ubiegłym roku odnotowano o 64 tysiące mniej studentów, a to oni stanowią pierwszą grupę, która wchodzi na rynek pracy. Co więcej, mamy niestety coraz więcej wiecznych studentów. Już ponad 73 tysiące osób w wieku ponad 25 lat to bierni zawodowo - komentuje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić