Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Disney walczy z rasizmem. Na celowniku "Piotruś Pan", "Dumbo" i "Zakochany kundel"

28
Podziel się:

Platforma Disney+ zablokowała dzieciom poniżej 7. roku życia dostęp do kilku słynnych produkcji. W bajkach takich jak "Piotruś Pan", "Dumbo", "Zakochany kundel" czy "Księga Dżungli" dopatrzono się rasistowskich treści.

Disney walczy z rasizmem. Na celowniku "Piotruś Pan", "Dumbo" i "Zakochany kundel"
Kadr z bajki "Piotruś Pan" (Disney)

Platforma Disney+ usunęła z kont dzieci poniżej 7. roku życia kilka kultowych tytułów. Najmłodsi widzowie nie będą mogli obejrzeć takich bajek jak "Piotruś Pan", "Dumbo", "Zakochany kundel", "Księga Dżungli", "Arystokraci" i "Szwajcarska rodzina Robinsonów”.

Wyżej wymienione bajki nadal są dostępne w ofercie dla dorosłych. Przed ich wyświetleniem pojawia się jednak komunikat mocno potępiający ich treść.

Ten program obejmuje negatywne obrazy i/lub złe traktowanie ludzi lub kultur. Te stereotypy były wtedy błędne i są błędne teraz. Zamiast usuwać te treści, chcemy uznać ich szkodliwy wpływ, uczyć się na nich i zainicjować dyskusje aby wspólnie tworzyć bardziej integracyjną przyszłość. Disney jest zaangażowany w tworzenie historii z inspirującymi i aspiracyjnymi motywami, które odzwierciedlają bogatą różnorodność ludzkich doświadczeń na całym świecie - można przeczytać w komunikacie.

Kultowe bajki Disneya są rasistowskie?

Powodem ograniczenia dostępu do kultowych bajek mają być zawarte w nich rasistowskie treści. Jak wyjaśniono, "Piotruś Pan" przedstawia "rdzennych mieszkańców w sposób stereotypowy, który nie odzwierciedla ani różnorodności ludów, ani ich autentycznych tradycji kulturowych. Pokazuje, jak mówią w niezrozumiałym języku i wielokrotnie nazywa ich czerwonoskórymi, co jest obraźliwym określeniem".

W przypadku "Dumbo" kontrowersje wzbudziły wrony, które "oddają hołd rasistowskim pokazom ministreli, podczas których biali wykonawcy o poczerniałych twarzach i poszarpanych ubraniach naśladują i wyśmiewają zniewolonych Afrykanów z południowych plantacji". W "Aryskotratach" występuje natomiast kot syjamski Shun Gon, który jest "rasistowską karykaturą Azjatów".

Zobacz także: Remberk o stanie psychicznym dzieci. "Wiele osób cierpi teraz w samotności"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
grom
rok temu
jeżeli lewactwa się teraz za pysk nie weźmie to będzie za późno
Jagoda
2 lata temu
Ale jak, kot że skosnymi oczami jest rasistowski? Moja ulubiona bajka...
Somsiad
2 lata temu
Być białym obecnie to dramat. Każdą mniejszość może na nas napluć i to jest Ok w druga stronę to rasizm. Pojedźcie do Japonii. Sprpbujc8e być ram uchodźcą lub podjąć pracę i ogólnie mieszkać tam jako biały. To zobaczycie co to jest rasizm. I jak żółci traktują białych.
Walutak
2 lata temu
Przemalować asfalt na biało. Ogólnie zima też jest rasistowska i trzeba coś w końcu zrobić z tym białym śniegiem.
Gość
2 lata temu
Walt Disney to się w grobie przewraca, jak słyszy te bzdury. Ci, co tam teraz rządzą, w wytwórni,to niech się leczą psychiatrycznie. Świat opanowują powoli lewaccy idioci. To jest dopiero pandemia i zagrożenie! I, co przeraża, nie ma na to szczepionki!!! Bo tu trzeba posiadać przede wszystkim mózg, a ci osobnicy są go pozbawieni.
bajabongo
2 lata temu
świat idzie w kanał, a potopu ma już nie być.
takon
2 lata temu
Niedługo pozytywny bohater będzie w czarno-białe paski, a brodę bezie miał żółtą.
Mama
2 lata temu
Dobrze ze dostałam wyjaśnienie bo chyba za głupia jestem by w syjamskim kocie dopatrzeć się obrazy dla Azjatów, dl których osobiście nic nie mam;-) Czasami wydaje mi się, ze trochę przeginamy z ta poprawnościa
kot Jarka
2 lata temu
no to dalej usuwamy komentarze
Yako
2 lata temu
A nie lepiej je puszczać jako czarno-białe
Dany
2 lata temu
Na szczęście żyjemy w Polsce wychodzi na to że rasizm jest czym dobrym. Nie wpuściliśmy emigrantów z Syrii, nikt nas nie morduje okrada i gwałci. Najlepiej jak jest jeden kraj, jedna religia, jeden naród inaczej się nie da. Chyba miłosierdzie boże się powoli kończy nadchodzi czas krucjaty.
IQIQ
2 lata temu
To że się rozmawia o rasizmie to dobrze ale te wszystkie poprawności polityczne to brak słów dla sprostowania ja nie mam nic przeciwko ale takie były czasy tego się nie cofnie teraz w wiedzminie 90% czarni słowiańska mitologia bo trzeba być poprawny politycznie
warta
2 lata temu
Nie popadajmy w skrajności, kiedyś ludzie mieli większy dystans do siebie zaraz nie będzie można krzyknąć ej koleś na ulicy bo gościu nie czuje się płciowo rozeznany
rolnik
2 lata temu
hehehehahaha !! fanjni sa ci lewi, tacy nie zbyd madrzy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić