Gwiazdor disco polo zarobił krocie w TVP Kurskiego. Prokuratura na tropie

13

Nie Zenek Martyniuk, który brylował na wielu koncertach TVP, a Robert Klatt z zespołu Classic może być największym beneficjentem współpracy ze spółką zarządzaną przez Jacka Kurskiego. Nowa władza TVP złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. organizacji jednego z 40 koncertów, która pochłonęła przez pośredników związanych z Klattem kilka mln zł.

Gwiazdor disco polo zarobił krocie w TVP Kurskiego. Prokuratura na tropie
Robert Klatt (po lewej) grał dla TVP z zespołem Classic i organizował liczne koncerty za czasów prezesury Jacka Kurskiego (AKPA)

Jacek Kurski mówił niedawno w Radiu ZET: "Wiem, że wywierana jest presja na ludzi, żeby obrzucili mnie jakimś błotem, wiem, że wywierane są presje na prokuratorów. (...) Żaden prokurator ani dyrektor w telewizji, krótko mówiąc, nie ma na mnie nic, jestem czysty i to jest po prostu podłe, co się próbuje uszyć".

Były prezes TVP nie ma sobie nic do zarzucenia, tymczasem nowa ekipa prześwietla wydatki i doszukuje się nieprawidłowości, do których mogło dochodzić za czasów jego prezesury. Podejrzenie wzbudza m.in. koncert "Cud życia" z 2021 r., którego gwiazdą był Andrea Bocelli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Luna o przygotowaniach do Eurowizji, minusach uczęszczania do szkoły muzycznej i zmianie imienia [CAŁY WYWIAD]

Jacek Kurski chwalił się, że tamten wielkanocny koncert obejrzały 4 mln widzów. "Dziękuję Maestro i jego staffowi, kreacji i produkcji TVP, orkiestrze Filharmonii Podlaskiej, chórowi WOK za stworzenie, a Widzom Telewizji Polskiej — za wspólne przeżycie tego wspaniałego wydarzenia duchowo-artystycznego" - pisał ówczesny prezes TVP.

Kurski nie wspomniał słowem o spółce World Media, bez której to "wydarzenie duchowo-artystyczne" by się nie odbyło. Jak ustalił Onet, dzień przed koncertem Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP podpisała z World Media umowę na prawie 4,5 mln zł (dokładnie 4 338 795 zł) za "usługi organizacyjne i realizacyjno-techniczne, w tym zapewnienia artystów biorących udział w koncercie".

Prezesem i większościowym udziałowcem World Media jest Robert Klatt znany miłośnikom disco polo z zespołu Classic. Na organizacji koncertu tenora zarobiły też powiązane kapitałowo z World Media spółki WM Capital i WM Horeca. A Stars of Poland dostała od TVP 3 mln zł, z czego ok. 2,3 mln zł trafiło na konto gwiazdora, którego firma ściągnęła do Polski. Stars of Poland to pośrednik, którego siedziba była niegdyś zarejestrowana w mieszkaniu na Pradze Południe. Obecnie mieści się tam spółka World Media.

Onet ustalił, że World Media od 2019 r. zorganizowała dla TVP ponad 40 koncertów. W gronie beneficjentów był nie tylko Klatt, ale także współpracujący z nim Tomasz Klimek – prywatnie były mąż Joanny Kurskiej. W 2018 r. przychód spółki Klatta wyniósł 9,1 mln zł. W 2022 r. - 26,7 mln zł. Co ciekawe, Klatt zarabiał na współpracy z TVP nie tylko jako szef World Media, ale także gwiazdor disco polo. Przykładem jest Sylwester Marzeń 2021/22, gdy jego firma pośredniczyła w ściągnięciu do Polski Jasona Derulo, a on sam występował na scenie ze swoim zespołem Classic.

Kiedy rok później Jacek Kurski nie był już u steru, zagraniczną gwiazdę na Sylwestra Marzeń (Black Eyed Peas) udało się zakontraktować bez polskiego pośrednika. Wiadomo, że po zmianie władzy w 2023 r. nowa ekipa TVP prześwietla wydatki poprzedników. Biuro prasowe Telewizji Polskiej potwierdziło, że w sprawie organizacji koncertu "Cud życia" zostało złożone zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Autor: WKZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić