Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Nie żyje Dabney Coleman. Znany aktor miał 92 lata

42

W sobotę 18 maja dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Dabney Coleman, wybitny aktor znany z wielu ról serialowych i filmowych. Zagrał m.in. w serialu "Yellowstone". Informację o jego śmierci przekazała córka. Miał 92 lata.

Nie żyje Dabney Coleman. Znany aktor miał 92 lata
Dabney Coleman nie żyje (POOL / Reuters / Forum, Phil McCarten)

Dabney Coleman nie żyje. Informację o śmierci ojca potwierdziła jego córka Quincy.

Jego śmierć jest wielką stratą dla przemysłu filmowego, ale przede wszystkim dla jego rodziny i bliskich. Coleman był nie tylko utalentowanym aktorem, ale także kochającym ojcem i człowiekiem, który inspirował wielu młodych artystów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przedwczesna śmierć zapisana w oczach. Zaskakujące badania naukowców

Życie i kariera Dabneya Coleman'a

Dabney Wharton Coleman urodził się 3 stycznia 1932 roku w Austin w stanie Teksas. Studiował na University of Texas w Austin, gdzie uzyskał dyplom z zakresu nauk o gospodarce. Następnie odbył służbę wojskową w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych, co również miało wpływ na jego późniejszą dyscyplinę zawodową.

Po zakończeniu służby Coleman zdecydował się na karierę aktorską. Przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie studiował aktorstwo w Neighborhood Playhouse School of the Theatre. Jego kariera aktorska rozpoczęła się w latach 60., kiedy to zaczął występować w telewizyjnych programach i serialach, takich jak "The Fugitive" i "Bonanza".

Przełomowa rola Colemana miała miejsce w komedii "9 to 5" (1980), gdzie zagrał rolę tyranizującego szefa, Franklina Harta Jr., u boku Dolly Parton. Film okazał się wielkim sukcesem i uczynił z Colemana gwiazdę. W latach 1983-1984 zagrał tytułową rolę w serialu "Buffalo Bill", gdzie wcielił się w postać aroganckiego i samolubnego gospodarza talk-show. Kolejną znakomitą rolą telewizyjną była postać Slapa Maxwella w "The Slap Maxwell Story" (1987-1988).

Dabney Coleman miał również swój epizod w serialu "Yellowstone" z 2018 roku, gdzie wcielił wcielił się w rolę Johna Duttona Seniora - ojca głównego bohatera, Johna Duttona, granego przez Kevina Costnera. Pojawił się w tej roli w odcinku zatytułowanym "Sins of the Father", który jest finałem drugiego sezonu.

Dabney Coleman był dwukrotnie żonaty. Jego pierwsze małżeństwo z Ann Courtney Harrell zakończyło się rozwodem. Z drugiego małżeństwa z Jean Hale ma troje dzieci.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić