o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ola Kowalczyk
|

Nowa manipulacja "Wiadomości". Słupki TVP hitem sieci

126
Podziel się

Imponujące tempo szczepień przeciwko Covid-19 to kolejny sukces polskiego rządu, który obwieściły "Wiadomości" TVP. Niestety mijając się z prawdą, co szybko wyłapali internauci. Grafika z ostatniego wydania już jest hitem sieci.

Nowa manipulacja "Wiadomości". Słupki TVP hitem sieci
Kadr z "Wiadomości" TVP (kadr z TVP)
bEhMpTDp
Prezydent dziękuje wszystkim zaangażowanym w zwalczanie pandemii koronawirusa. I chwali polską strategię tej walki – tak poniedziałkowe wydanie "Wiadomości" zaczęła Edyta Lewandowska.

Temat szczepień wracał w programie wielokrotnie i za każdym razem podkreślano, jak wielki sukces na tle innych państw UE, pod względem liczby zaszczepionych, odniósł polski rząd. Niewątpliwie jesteśmy wśród liderów, ale jakich? Co do tego zgody już w "Wiadomościach" nie było. Najpierw gospodyni programu ogłosiła, że Polska jest w światowej czołówce, jeśli chodzi o tempo szczepień. Następnie widzowie usłyszeli zaś, że "Polska od wielu dni utrzymuje się w ścisłej europejskiej czołówce". I tylko to drugie zdanie jest prawdziwe.

bEhMpTDr

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w Polsce wykonano ponad 2,7 mln szczepień (1,7 mln to pierwsza dawka). Na 100 mieszkańców 7,1 otrzymało już wakcynę, co plasuje nasz kraj w europejskiej czołówce za Maltą (12,82) i Danią (8,36), a ex aequo z Rumunią. Niestety, widzowie "Wiadomości" nie dowiedzą się tego z grafiki pokazanej w programie.

Zobacz także: Nowe twarze TVP

Z zestawienia przygotowanego przez redakcję TVP można wnioskować, że Polska nie ma sobie równych. Jest za to sporo krajów, które radzą sobie ze szczepieniami jeszcze gorzej. Wybiórcze zestawienie szybko wyłapali internauci, a wykres z "Wiadomości" szybko zaczął krążyć po sieci. Patrząc na dane zestawione przez redakcję TVP rzeczywiście można (błędnie) uznać, że w UE lider jest tylko jeden i jest nim właśnie Polska.

bEhMpTDx

W odniesieniu do danych na temat tempa szczepień w skali całego świata Polsce nie idzie już tak dobrze i daleko nam do czołówki. O tym nie powiedziano jednak w "Wiadomościach". Wynik 7,1 zaszczepionych na 100 mieszkańców nie daje Polsce miejsca nawet w pierwszej dwudziestce. Aktualnie liderem wśród państw jest Izrael, który zaszczepił już połowę dorosłej populacji. Ich tempo szczepień wynosi 79 na 100 mieszkańców. Następnie w światowej czołówce plasuje się m.in. Wielka Brytania (26,79 – 6. miejsce), a pierwszą dziesiątkę zamykają Stany Zjednoczone z wynikiem 20,31.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhMpTDS
Źródło:
WP Teleshow
KOMENTARZE
(126)
Zyd
4 miesiące temu
Sa tacy ze to łykaja
maska
4 miesiące temu
Największą manipulacją jest Wasz artykuł. Polska może się porównywać tylko z krajami UE, bo dostajemy podobną ilość szczepionek. Każdy wie, że Izrael, W.Brytania i inne kraje kupowały szczepionki na wolnym rynku.
gość
4 miesiące temu
Śclerwa ministerstwa propagandy TVPiS. Życzę im śmierci w męczarniach, jaką sprawiają Polakom (np. chorym na raka, którzy przez fundusz na TVP UMRĄ!)
bEhMpTDT
Matt
4 miesiące temu
Malta, dania, może do luxenburgu mamy się porównywać? Zestawienie jest spoko. Bo to kraje do których powinniśmy się porównywać. Rumunia? Haha tam nie wiadomo nawet ile ludzi żyje, a korupcja jest opodatkowana xD. Co mówi Pani Lewandowska to zupełnie inna sprawa, powinna spakować walizki zabrać Klarenbacha Rachonia i won na Białoruś.
Lesio
4 miesiące temu
Pisowska telewizja dlamnie tv publicznej mogo by nie być już nie dobrze się robi bo ciogle wirus te niby szczepionki i już 3 fala chyba jest to ile tych fal bendzie jak oni mnie denerwujo. Już tako tv omijam wolę se na netfiksie film poglondac niż tych słuchać napewno nie zaszczepie się nigdy w życiu.
SP KrK
4 miesiące temu
Oni pokazali od kogo sa lepsi . A TVN by pokazało od kogo są gorsi . Myślę że gdyby zadziało PO to obydwie telewizję pokazały by to samo.
Ronnie
4 miesiące temu
obniżyli wiek emerytalny, rodziny dostaly 500+, ludzie starsi 14 emeryture...,a lewicowe lemingi narzekaja .... narzekaja, bo na przestepstwach skarbowych nie mozna juz tak latwo sie dorobic !
czlowiek
4 miesiące temu
Szkoda ,że kłamcą nie odpadają języki i nie wypadają zęby. Lewandowska już nie występowała w telewizji.
MaS
4 miesiące temu
Ci idioci w sejmie nadal łudzą się, że Polacy to ciemny naród, któremu można wcisnąć każdy kit. Na szczęście tak nie jest i wśród lemmingów mamy wielu myślących, których pozdrawiam :)
Agata
4 miesiące temu
Ten artykuł to grafomania i lanie wody ukierunkowane na dyskredytację tvp. Pod względem merytorycznym pani z polskiego oceniłaby go najwyżej na 2+ , ponieważ liczby podane w wiadomościach powielono 😁, ciż takie są fakty, liczby nie pozostawiają pola na domysły i manipulacje, a przedmiotem tych wypoc mualo być zapewne przejęzyczenie , nie europejską lecz" światowa czołówka”..
Jacek
4 miesiące temu
Jestem ciejawy czy ta pani gdzieś kiedys znajdzie inną pracę.
Locke
4 miesiące temu
A tak na prawde to wezcie metrowy odcinek i zaznaczcie 7,29cm a obok Rumunię 7,32 Izrael 87,06 czy GB 27,03 Z daleka tych 3mm pomiędzy Polską a Rumunią nie zobaczycie ale już GB tak.
Andrzej
4 miesiące temu
Ale tutaj chodzi o Europe
bEhMpTDL
Niepopis
4 miesiące temu
Dane podane są na tle krajów EU A autor tekstu mówi że są lepsi np. Izrael, czy USA
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić