#retro Pamiętacie te komputery? To był szczyt marzeń
Na tym się kiedyś pracowało i grało
W Centrum Kultury Katowice otwarto pierwszą ekspozycję komputerów ze zbiorów Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Znaleźć na niej można około 50 działających urządzeń. Na zdjęciu: Commodore PET z 8-bitowym mikroprocesorem, który pojawił się na rynku pod koniec lat 70. XX wieku.
Maszyna Siemensa
Ciekawostką jest to, że prezentowane urządzenia działają i można je dotykać. "Wszystko, co eksponujemy jest włączone. Taka jest zasada" - powiedział Zbigniew Rudnicki, przewodniczący Rady Programowej muzeum.
Coś dla fanów gier retro - flipper
Zwiedzający mogą więc zagrać w popularne gry, które powstawały w latach 80. XX wieku.
Kilka "laptopów"
Na wystawie w pigułce zaprezentowano historię komputerów używanych przed laty w domach, szkołach i firmach.
Konsola Pegasus
"Docelowo chcielibyśmy zbudować stałą ekspozycję w wyremontowanych piwnicach tego obiektu i liczymy, że tam uda się zaprezentować przynajmniej znakomitą część, jeśli nie całość naszych zbiorów" - powiedział Rudnicki.
Commodore, Atari... To był dopiero wypas
Założyciele muzeum zgromadzili łącznie ok. 3,5 tys. urządzeń z całego świata.
Dyskietki. Mała pojemność, ogromne emocje
Na wystawie znajdziemy niemal wszystko - od kalkulatorów i konsol do gier, po eksponaty, których waga przekracza tonę. Są także nośniki danych, które dziś może bawią, ale wtedy robiły wrażenie.
Apple i Donkey Kong
Kiedyś można było pomarzyć o takim zestawie.
I kolejne "jabłuszka"
Nie taka znów odległa historia. Powiew nowoczesności circa 1998 - iMac i jego kolorystyczne warianty.
To musiały być wrażenia
Do domu niekoniecznie, w salonie gier jak najbardziej. Można było przepuścić małą fortunę i stracić cały dzień na biciu kolejnych rekordów.