Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Niezwykłe zjawisko na niebie. Można je było obserwować gołym okiem

7

Szczęściarze z prawie całej Europy mogli dziś nad ranem zobaczyć niezwykłe zbliżenie Jowisza i Wenus. Warunki były dwa: bezchmurne niebo i wczesna pobudka - najlepiej zjawisko było widać pomiędzy 4 a 5 nad ranem.

Niezwykłe zjawisko na niebie. Można je było obserwować gołym okiem
(Twitter)

Piękny widok nawet dla tych, którzy nie mają specjalistycznego sprzętu. W sieci pojawiły się dziesiątki zdjęć przedstawiających niezwykłe zbliżenie dwóch planet. Można je było uchwycić zwykłym telefonem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jaśniejsza i większa planeta na zdjęciu to Wenus. Choć w rzeczywistości jest mniejsza od Jowisza, to decydująca w tej kwestii jest odległość od Ziemi. Różnica pomiędzy Wenus i Jowiszem to jakieś 100 mln kilometrów - podaje Russia Today.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

To rzadkie zjawisko zachodzi raz na kilka lat. W przypadku tej [koniunkcji]](https://www.o2.pl/galeria/superksiezyc-na-polskim-niebie-zobaczcie-zdjecia-z-pelni-bobra-6184064372099201g) planety dzieliło 17 minut kątowych (Księżyc widziany z Ziemi ma rozmiar 30 minut kątowych). Ostatnie tak bliskie spotkanie Gwiazdy Porannej z Jowiszem miało miejsce wieczorem 27 sierpnia 2016 roku. Rzadko jednak zdarza się, by warunki pozwalały na tak dokładną obserwację.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wtedy oba te ciała niebieskie zbliżyły się do siebie na odległość zaledwie 0,04 stopnia. Niestety, tamtego wieczoru w Polsce sam moment maksymalnego zbliżenia Wenus i Jowisza nastąpił w czasie, gdy obydwie planety znajdowały się pod horyzontem i nie można go było obserwować.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: NASA analizuje przekazane dane z sondy Cassini
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić