Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

3 maja to nie tylko święto państwowe. Czy trzeba iść do kościoła?

46

3 maja obchodzimy nie tylko święto państwowe, ale także kościelne. Wiele osób zastanawia się, czy jest to święto nakazane, które nakłada na wierzących konieczność uczestnictwa we mszy świętej. Podpowiadamy, czy 3 maja trzeba iść do kościoła i zachować post.

3 maja to nie tylko święto państwowe. Czy trzeba iść do kościoła?
Czy 3 maja trzeba iść do kościoła? (Pixabay)

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która została podpisana w 1791 roku. Święto zostało ustanowione w 1919 roku po tym, jak Polska wróciła na mapę Europy. W okresie PRL zrezygnowano z obchodzenia Święta Narodowego Trzeciego Maja. Do kalendarza święto wróciło dopiero w 1990 roku. 3 maja obchodzimy jednak nie tylko święto państwowe, ale i kościelne.

3 maja polscy wierni celebrują Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość została wprowadzona do polskiego kalendarza przez Benedykta XV i jest oficjalnie obchodzone w całym kraju od 1923 roku. Choć jest to święte kościelne, nie jest ono świętem nakazanym. Oznacza to, że tego dnia wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej.

Choć Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie jest obowiązkowe, to kapłani i biskupi zachęcają do pójścia tego dnia do kościoła. Jednocześnie duchowni podkreślają, że ostateczna decyzja o uczestnictwie w liturgii każdy wierzący podejmuje samodzielnie w swoim sumieniu. Jeśli nie pójdziemy do kościoła w tym dniu, nie popełniamy grzechu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy wyjadą w razie wojny? Wskazano jeden kierunek

3 maja w polskich kościołach odprawiane są msze za ojczyznę. Nabożeństwa organizowane są w większości parafii według porządku niedzielnego.

Czy w piątek 3 maja obowiązuje post?

W tym roku 3 maja przypada w piątek, a więc w dzień pokutny. W piątek katolicy, który ukończyli 14. lat, zobowiązani są do powstrzymania się od spożywania dań mięsnych. Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje jednak wyjątki. Pierwszym jest udzielenie dyspensy przez biskupa, drugim piątki, w które przypadają święta.

Z racji tego, że w piątek 3 maja 2024 r. przypada w Kościele w Polsce liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w tym dniu wierni nie muszą zachowywać postu i mogą spożywać dania mięsne.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić