aktualizacja 

Bezpłatny transport na wybory 2023. Kto i do kiedy może się zgłosić?

11

15 października br. w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Kilka miesięcy temu doszło do nowelizacji Kodeksu Wyborczego. Jedna z wprowadzonych zmień zapewnia zwiększenie dostępności lokali wyborczych. W związku z tym wójtowie gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich muszą zapewnić transport do lokali wyborczych. Kto może skorzystać z takiej możliwości? Jak się zgłosić? Kiedy mija termin składania wniosków? Odpowiedzi na te pytania w artykule.

Bezpłatny transport na wybory 2023. Kto i do kiedy może się zgłosić?
Wybory 2023. Kto i do kiedy może zgłosić się na bezpłatny transport? (Licencjodawca, Thierry Tronnel)

14 marca 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu Wyborczego.

Jedną z najczęściej wymienianych i najważniejszych zmian, wprowadzonych w kodeksie przed wyborami parlamentarnymi, jest zwiększenie dostępności lokali wyborczych dla mieszkańców słabo skomunikowanych terenów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 08.08, godzina 11:50

Tak więc zgodnie z tą nowelizacją, wójtowie gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich będą musieli obowiązkowo zapewnić bezpłatny transport do obwodowych komisji wyborczych osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom powyżej 60 roku życia.

Należy jednak podkreślić, że mowa jest tylko i wyłącznie o obwodach, i gminach, w których w dniu głosowania nie ma dostępnego transportu publicznego albo najbliższy przystanek komunikacyjny oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego.

Transport na wybory parlamentarne 2023. Jak i do kiedy się zgłosić?

Transport odbywa się z miejsca zamieszkania lub z miejsca pobytu do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania, w którego spisie ujęty jest wyborca.

Jeżeli lokal w obwodzie osoby z niepełnosprawnością nie jest dostosowany albo z innych względów mu nie odpowiada, wyborca ma prawo złożyć do urzędu miasta lub gminy wniosek o zmianę miejsca głosowania. Ma na to czas do 12 października.

Podkreślmy, że osoba zainteresowana skorzystaniem z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego powinna zgłosić taki zamiar do 2 października do właściwego wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta.

Takie zgłoszenie można złożyć ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.

Wniosek o bezpłatny transport powinien zawierać:

  • nazwisko i imię;
  • numer PESEL wyborcy oraz opiekuna, jeśli ma mu towarzyszyć;
  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu w przypadku wyborcy posiadającego zaświadczenie o prawie do głosowania;
  • wskazanie, czy wyborca ma zamiar skorzystać z transportu powrotnego;
  • oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie;
  • numer telefonu lub adres poczty elektronicznej wyborcy (o ile posiada);
  • oświadczenie o stanie zdrowia i stopniu niepełnosprawności.

Głosowanie korespondencyjne osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że osoby z niepełnosprawnościami mają również prawo skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego.

Wyborca musi wyrazić chęć tego rodzaju głosowania komisarzowi wyborczemu. Należy zrobić to najpóźniej na 13 dni przed dniem głosowania. W tym roku data ta przypada na 2 października 2023 roku.

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić