Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

"Biały bił czarnego". Chodziło o szachy. YouTube usuwa filmy

18

Antonio Radic prowadzi na YouTube kanał na temat zasad gry w szachy. Chorwacki szachista zaczął otrzymywać sygnały od widzów, że nie są w stanie odtworzyć jego materiałów. Okazało się, że filmy zostały zdjęte z serwisu z powodu naruszenia obowiązujących zasad.

"Biały bił czarnego". Chodziło o szachy. YouTube usuwa filmy
Antonio Radic jest chorwackim szachistą, który prowadzi kanał na You Tube (Getty Images, marchmeena29)

Antonio Radic próbował dowiedzieć się, dlaczego jego materiały usunięto. Youtuber został poinformowany przez administrację serwisu, że jego filmy zniknęły przez złamanie regulaminu i zawierały "obraźliwą i szkodliwą zawartość".

Szachista nie posługuje się na nagraniach wulgarnymi sformułowaniami. Podejrzewa więc, że algorytm serwisu uznał jego materiał za rasistowski ze względu na słowa "czarny" i "biały". W trakcie gry tłumaczył, że "biały bije czarnego" lub "biały znajduje się w lepszej pozycji", jednak jego słowa odnosiły się wyłącznie do położenia figur szachowych.

YouTube jest szczególnie wrażliwy na nawiązania do rasizmu, więc na podstawie słów kluczowych opacznie zrozumiał, gdy mówiłem: czarne idą na pole B6 zamiast C6, w tej pozycji białe zawsze będą lepsze – cytuje Antoniego Radica Polsat News.
Zobacz także: Zobacz też: Jak brydż i szachy wpływają na nasz umysł?

Filmy z grą w szachy zostały usunięte z YouTube. Antonio Radic walczy o przywrócenie materiałów

Chorwacki szachista próbował odwołać się od decyzji YouTube. Jednak jego starania przyniosły odwrotny skutek – na tydzień zablokowano mu możliwość publikowania nowych materiałów.

Ostatecznie szachista musiał odwoływać się od postanowienia serwisu YouTube dwa razy. Jednak jego wysiłki zakończyły się sukcesem i filmy wróciły na kanał. Antonio Radic przyznał, że nigdy wcześniej nie spotkał się z podobnymi problemami w serwisie.

W moich filmach często pojawiają się sformułowania "czarne biją białe", albo "białe kontra czarne". Jeżeli YouTube jest w stanie usunąć twoje wideo za coś takiego, to ciężko znaleźć motywację, by robić dalej to, co robię –tłumaczył Antonio Radic.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić