Biden już zdecydował? Dobra wiadomość dla Polski

Dr Sławomir Dębski, dyrektor Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) jest przekonany, że Joe Biden w Kijowie rozpoczął swoją kampanię wyborczą i zamierza startować w kolejnych wyborach prezydenckich. To dobra wiadomość dla Ukrainy, ale także dla Polski.

Biden już zdecydował? Dobra wiadomość dla Polski
Dobra wiadomość dla Polski. Joe Biden podjął decyzję (GETTY, The Washington Post)

Pobyt Joe Bidena w Warszawie śledziła cała Polska. Wcześniej prezydent USA zaskoczył wszystkich wizytą w Kijowie, podczas której spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim.

W trakcie spotkania z prezydentem Ukrainy Biden zapowiedział, że "Ukraina otrzyma nowy pakiet pomocy wojskowej warty 500 mln dolarów, w tym amunicję do systemów HIMARS".

Potem 21 lutego Bidena powitał w stolicy Polski Andrzej Duda. Tego samego dnia po południu przywódca Stanów Zjednoczonych wygłosił przemówienie w Arkadach Kubickiego, zwracając się bezpośrednio do Polaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzęsienie ziemi w Turcji. "Największa tragedia ostatnich lat"

Dr Sławomir Dębski, dyrektor Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreśla, że swoim zachowaniem Joe Biden dał do zrozumienia, że nie zostawi Ukrainy na pastwę losu.

Prezydent Biden osobiście zaangażował się w doprowadzenie do zwycięstwa Ukrainy. Jego wizyta w Kijowie oznacza, że ma - jak to się mówi - 'skin on the game', czyli jest bezpośrednio zainteresowany, aby Ukrainie się powiodło - powiedział Dębski we wtorek 28 lutego w rozmowie z RMF FM.

Wizyta prezydenta USA w Kijowie może świadczyć także o tym, że zamierza ubiegać się o drugą kadencję.

Zamierza ubiegać się o drugą kadencję prezydencką. Dla nas dobrą wiadomością jest to, iż elementem swej kampanii uczynił zwycięstwo Ukrainy, więc tak długo, jak będzie urzędował w Białym Domu, będzie wspierał Ukrainę. Będzie dążył do tego, aby Ukraina tę wojnę wygrała. Dla nas to jest dobra wiadomość - dodał.

Kiedy kolejne wybory prezydenckie w USA?

Ostatnie wybory prezydencie, w których Joe Biden pokonał Donalda Trumpa, odbyły się w listopadzie 2020 roku. Kolejne wybory zaplanowane są na 2024 rok. Prezydent wybierany jest przez Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić