Biskup szczerze o kondycji Kościoła. "To jest zadyszka"

18

Bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, wypowiedział się na temat kondycji Kościoła oraz zakonów. W jego ocenie przed duchownymi stoi sporo wyzwań.

Biskup szczerze o kondycji Kościoła. "To jest zadyszka"
Bp Jacek Kiciński zauważa problemy polskiego życia zakonnego i duchownego. (Diecezja Legnicka, Diecezja Legnicka)

W Warszawie odbywa się właśnie 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. To okazja nie tylko do wyboru nowych przewodniczących KEP, ale także refleksji nad stanem polskiego Kościoła.

O takie przemyślenia pokusił się bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W jego ocenie kondycja życia zakonnego i duchownego nie jest najlepsza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarmujące dane dla Kościoła. "Szukamy recepty na poprawę sytuacji"
Przeżywamy różnego rodzaju trudności, brak powołań. Nie chodzi tylko o powołania zakonne. Brakuje przecież też powołań małżeńskich. Mamy kryzys trwałych wartości, odważnych decyzji. (...) Wspólnoty zakonne stają się coraz mniejsze, brakuje młodych osób. To jest zadyszka ale ta zadyszka jest potrzebna - twierdzi bp Kiciński.

Biskup przestrzega przed mylnym postrzeganiem zakonników

Biskup zwraca uwagę na mylne postrzeganie osób decydujących się na życie zakonne. W jego ocenie panuje stereotyp, że są to osoby zagubione, które nie wiedziały, co zrobić ze swoim życiem. Tymczasem rzeczywistość - w jego opinii - jest zupełnie inna.

Osoby, które przychodzą dziś są naprawdę na bardzo wysokim poziomie, zwłaszcza właśnie siostry - świetnie wykształcone, po studiach. Wiedzą, czego chcą. Mają świadomość, że podejmują ważne wyzwanie. Widzę w tym aspekcie ożywienie. Niestety zdarza się, że takie osoby spotykają się z niezrozumieniem, również ze strony duchowieństwa - twierdzi biskup.

Bp Kiciński zauważa spadek powołań do zgromadzeń do zgromadzeń zakonnych. Jednocześnie jednak dostrzega nowy trend - mowa o coraz większej liczbie osób, które wybrały indywidualną formę życia konsekrowanego. Mowa tutaj zwłaszcza o dziewicach i wdowach konsekrowanych.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić