Chcą odłączyć się od Rosji. "Możemy żyć bez niej"

W Rosji powstała organizacja "Sojusz Ludów Tubylczych", której głównej celem jest dezintegracja kraju Władimira Putina i stworzenia niezależnych państw. W nagranym apelu przedstawiciele różnych regionów zapewniają, że życie bez Rosji jest możliwe i zapowiadają referenda.

Chcą odłączyć się od Rosji. "Możemy żyć bez niej"
Mówią o odłączeniu od Rosji (Twitter)

Jak wynika z nagrania, które opublikowała organizacja, apel dotyczy przede wszystkim mieszkańców wybranych regionów Rosji - Czuwaszji, obwodu biełgorodzkiego, obwodu woroneskiego, nowogrodzkiego oraz Karelii.

Chcą odłączyć się od Rosji

Przedstawiciele organizacji chcą przeprowadzić referenda, na którym zachęcają miejscowych do głosowania za niepodległością i odseparowaniem się od Rosji.

Dość poniżania i życia w mafijnym imperium, gdzie naszych ludzi wysyłają na śmierć - mówią w apelu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oczy Putina. Ekspert nie ma złudzeń

Grożą, że ich organizacja zaczyna proces dezintegracji Federacji Rosyjskiej. - Biełgorodzka Republika Ludowa - to przyszłość całego regionu. Wierzymy, że możemy żyć oddzielnie od Rosji i przeżyjemy ją - słyszymy na nagraniu.

Kilkadziesiąt organizacji

Pierwsze informacje o organizacji pojawiły się 9 maja 2023 roku. Odbyła się wówczas konferencja założycielska Forum Wolnych Narodów Post-Rosji i Sojuszu Ludów Tubylczych.

Ogólny cel zawartych w nim ruchów narodowych został wyznaczony jako "demontaż Rosji i odrodzenie państw narodowych na ich pierwotnych terytoriach".

Do Sojuszu przystąpiły Światowy Kongres Czeczeński i Związek Kaukaski, Karelski Ruch Narodowy, Czuwasko-Wołga-Bułgarska Rada Dyplomatyczna, Rząd Tatarstanu na Uchodźstwie, Rada Zjednoczonych Czerkiesów, Kozacki Ruch Wyzwolenia Narodowego i jeszcze kilka organizacji.

Działania dywersantów w Rosji

Tworzenie takich ruchów w Rosji coraz bardziej świadczy o wewnętrznych problemach wewnątrz kraju, kiedy miejscowi coraz bardziej się nie godzą z polityką Moskwy. Przełożyło się to na akcje dywersyjne w obwodzie biełgorodzkim w ostatnich dniach.

W poniedziałek walczący po stronie Ukrainy "Korpus Ochotniczy Rosji" ogłosił, że wkroczył na terytorium obwodu biełgorodzkiego. Później pojawiły się informacja o wyzwoleniu wsi Kozinka i wejściu do miasta Grajoworon jednostek Korpusu.

Opublikowane zostały też nagranie wideo z pożaru na przejściu granicznym, władze rosyjskie wprowadziły w regionie reżim operacji antyterrorystycznej.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić