Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Cios w samo serce WHO. Teraz może dojść do przełomu

137

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia podała, że eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odbędą wizytę w Chinach 14 stycznia. Zespół ma zbadać pochodzenie koronawirusa SARS-CoV-2.

Cios w samo serce WHO. Teraz może dojść do przełomu
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus

W czwartek zespół 10 ekspertów WHO ma przylecieć do Chin. Zgodnie z planem naukowcy mieli udać się do Wuhan już w ubiegłym tygodniu, jednak Chiny nie wyraziły wówczas zgody na ich wjazd.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus nie krył swojego oburzenia nagłą zmianą zdania przez Chiny. Zapewniał, że interweniował w tej sprawie u wysokich rangą urzędników i podkreślał, że misja jest priorytetem organizacji.

Rzeczniczka chińskiego MSZ twierdziła, że brak zezwolenia na wjazd był konsekwencją przeciągających się negocjacji. Powiedziała, że szczegóły wizyty ekspertów, w tym jej termin, wciąż są ustalane.

Światowa Organizacja Zdrowia zbada pochodzenie koronawirusa

WHO od miesięcy pracuje nad wysłaniem 10-osobowego międzynarodowego zespołu ekspertów do Chin w celu zbadania pochodzenia pandemii i okoliczności, w jakich wirus po raz pierwszy przeszedł na ludzi. W zeszłym miesiącu ogłoszono, że śledztwo rozpocznie się w styczniu 2021 roku.

COVID-19 został po raz pierwszy wykryty w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei pod koniec 2019 r. Początkowo sądzono, że źródłem wirusa był targ rybny w Wuhan, jednak niektórzy eksperci kwestionują tę tezę.

Zobacz także: Polska szczepionka na COVID-19. "Skuteczność będzie znana za miesiąc-dwa"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić