aktualizacja 

Co teraz z ciałem Grzegorza Borysa? "Są osoby uprawnione"

126

W poniedziałek 6 listopada, po trwających 18 dni poszukiwaniach, znaleziono ciało Grzegorza Borysa. Mężczyzna miał zamordować swojego 6-letniego synka w jednym z mieszkań w Gdyni, a następnie zbiec do lasu. Co się teraz stanie z ciałem Borysa i kiedy odbędzie się pogrzeb? Redakcja o2.pl zapytała o to Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.

Co teraz z ciałem Grzegorza Borysa? "Są osoby uprawnione"
Co z pogrzebem Grzegorza Borysa? (PAP, Adam Warżawa)

Ciało 6-letniego chłopca znaleziono 20 października w jednym z mieszkań na terenie Gdyni. Podejrzany Grzegorz Borys uciekł z miejsca zdarzenia. Wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania i czerwoną notę Interpolu.

Poszukiwania Borysa trwały 18 dni. Działania były prowadzone głównie na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Brali w nich udział policjanci, strażacy, wojskowi, leśnicy. W akcji wykorzystano drony i śmigłowce. W trakcie działań doszło do tragedii - 27-letni strażak Bartosz Błyskal zginął podczas nurkowania.

W poniedziałek 6 listopada policja poinformowała o odnalezieniu zwłok Borysa w zbiorniku wodnym Lepusz. Sekcja zwłok wykazała, że 44-latek zmarł około dwóch tygodni temu w wyniku utonięcia. Jak ujawniła Wirtualna Polska, na jego ciele miały się znajdować ślady mogące świadczyć o tym, że popełnił samobójstwo - w tym rana postrzałowa głowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: List Grzegorza Borysa. "Obarczył winą otoczenie"

Co dalej z ciałem Grzegorza Borysa?

Redakcja o2.pl skontaktowała się z Prokuraturą Okręgową w Gdańsku, żeby zapytać, co się teraz stanie z ciałem Grzegorza Borysa i czy w planach jest już pogrzeb.

Przeprowadziliśmy sekcję zwłok, ale ciało nadal jest do dyspozycji prokuratury. Osoba uprawniona będzie mogła się po nie zgłosić - mówi nam Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Co jeśli takiej osoby jednak nie będzie? - Wtedy będziemy się zastanawiać - odpowiedziała rzeczniczka.

Zaraz zaznaczyła jednak, że w tym konkretnym przypadku "są osoby uprawnione", które będą mogły odebrać ciało i pochować podejrzanego o morderstwo 44-latka.

Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych prawo do pochowania mają w pierwszej kolejności: małżonek, krewni zstępni (dzieci), krewni wstępni (rodzice, dziadkowie), a potem krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa i powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia pokrewieństwa.

Rodzina może także nie poczuwać się do odpowiedzialności za pogrzeb danej osoby. Wówczas pochówkiem zajmuje się gmina.

Kiedy pogrzeb 6-letniego Olka?

Prokuraturę dopytaliśmy także o pogrzeb 6-letniego Olka. Mimo, że śledczy już jakiś czas temu przeprowadzili sekcję zwłok, bliscy nie mogli pochować zamordowanego chłopca. Ciało nadal znajdowało w dyspozycji prokuratury.

Śledczy nie chcą udzielić informacji, czy po odnalezieniu Borysa ciało 6-letniego Olka zostało już wydane rodzinie.

Ze względu na dobro rodziny nie będziemy udzielać jakichkolwiek informacji na ten temat - mówi nam rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Pogrzeb strażaka Bartosza Błyskala, który zginął w trakcie poszukiwań Grzegorza Borysa, zaplanowano na środę 8 listopada.

Autor: RST
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić