"Czerwona fala". Alarm na Florydzie. Nie mają pojęcia, kiedy to zniknie

33

Mieszkańcy i turyści z Florydy jeszcze długo nie będą mogli zaznać przyjemności morskiej kąpieli. Powód? Po raz kolejny w tym regionie pojawiło się zjawisko nazywane czerwoną falą. Niesie zagrożenie nie tylko dla lokalnej flory i fauny, lecz także ludzi.

"Czerwona fala". Alarm na Florydzie. Nie mają pojęcia, kiedy to zniknie
Czerwona fala powoduje szkody nie tylko dla morskiego ekosystemu, ale także ludzkiego zdrowia (YouTube, Inside Edition)

Jak informuje New York Post, w Zatoce Meksykańskiej zaobserwowano wystąpienie tzw. czerwonej fali. Pod tym określeniem kryje się nadmierne zakwitanie jednokomórkowych glonów Karenia Brevis. Co gorsza, eksperci nie są w stanie orzec, kiedy nastąpi koniec sytuacji kryzysowej.

Nie mogę stwierdzić, kiedy to zniknie. Równie dobrze może się zdarzyć, że to zjawisko będzie się utrzymywało – orzekł Bob Weisberg, były dyrektor Ocean Circulation Lab na University of South Florida, w rozmowie z lokalnym pismem "Tampa Bay Times".

Czerwona fala na Florydzie. O co chodzi?

Portale społecznościowe obiegły zdjęcia i nagrania florydzkich plaż, obecnie zasłanych martwymi rybami i innymi morskimi żyjątkami. Ponieważ toksyny obecne w glonach działają jeszcze silniej w kontakcie z azotem, osoby, które przebywają w pobliżu, uskarżają się na podrażnienia oczu i problemy z oddychaniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Zanieczyszczenie mórz i oceanów przyczyną śmierci delfinów i wielorybów

Obecnie toksyczne glony kwitną ​​w każdym nadmorskim hrabstwie w południowo-zachodniej Florydy. Pojawiły się zaledwie na przestrzeni tygodnia. Najgorsza sytuacja panuje w okręgach Sarasota i Pinellas.

Naukowcy podkreślają, że osoby zmagające się z astmą czy chorobami płuc w ogóle nie powinny zbliżać się do plaży. Organizatorzy festiwalu BeachFest w Indian Rocks Beach, który miał odbyć się za miesiąc, byli zmuszeni odwołać wydarzenie. W innym wypadku zdrowie uczestników znalazłoby się w poważnym niebezpieczeństwie.

Czerwona fala obecnie opanowała plażę i zgodnie z przewidywaniami będzie w okolicy jeszcze w nadchodzących tygodniach. Szkoda, że festiwal musiał zostać odwołany, ale jest to najlepsza decyzja w interesie zdrowia publicznego – podsumował sponsor odwołanego festiwalu (New York Post).
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić