Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Czy śluby kościelne powinny być płatne? Polacy zabrali głos

434
Podziel się:

Pobieranie przez księży opłat za obrzędy, takie jak śluby, chrzciny i pogrzeby, wywołuje kontrowersje. Postanowiliśmy zapytać Polaków, czy pary młode powinny płacić Kościołowi za sakrament małżeństwa. Większość ankietowanych jest tego samego zdania.

Czy śluby kościelne powinny być płatne? Polacy zabrali głos
Czy pary młode powinny płacić księżom za ślub? (Getty Images)

Finansowanie Kościoła w Polsce opiera się głównie na datkach od wiernych. Księża w czasie mszy zbierają pieniądze na tacę, ale pobierają również opłaty za obrzędy, takie jak śluby, chrzciny i pogrzeby oraz msze odprawiane w czyjejś intencji.

Wierni zazwyczaj dają "co łaska", ale w niektórych parafiach obowiązują cenniki lub opłaty minimalne. Postanowiliśmy zapytać Polaków, czy uważają, że udzielenie sakramentu małżeństwa powinno być w Kościele płatne.

Czy za ślub kościelny powinno się płacić? Polacy zgodni

Zdecydowana większość ankietowanych (77 proc.) uznała, że pary młode nie powinny płacić księżom za ślub. 23 proc. osób stwierdziło, że duchownym powinno się przekazać pieniądze za sakrament.

Zapytaliśmy również Polaków, jaką kwotę powinny przekazywać księżom pary młode za ślub. Najwięcej, bo 34 proc. osób, wybrało odpowiedź od 101 do 300 zł. 22 proc. twierdzi, że od 301 do 500 zł, 14 proc. do 100 zł, a 10 proc. od 501 do 1000 zł. 20 proc. ankietowanych wybrało wariant "trudno powiedzieć".

Badanie zostało przeprowadzone 21-24 maja 2021 r. metodą CAWI na panelu Ariadna. Wzięło w nim udział 1088 pełnoletnich osób z całej Polski.

Zobacz także: Praca dla seniorów. Jeden haczyk. Powyżej progu - podatek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(434)
oiuy
9 miesięcy temu
Po co w ogóle ten temat
diablo
9 miesięcy temu
i po co to komu potrzebne? bierzesz ślub to płać jeszcze więcej
Katoliczka
9 miesięcy temu
Opodatkować wiernych comiesięczną kwota i nie brać żadnych opłat! To złodziejstwo w białych rekawiczkach
Piotr
rok temu
Udzielenie sakramentu począwszy od chrzęstu po małżeństwo to obowiązek Kościoła a nie jakieś tam widzimisię klechy i żadna łaska. Każda osoba która przychodzi po sakrament ma prawo go otrzymać bez durnych zaświadczeń, egzaminów jakiś szkoleń i całej tej przerośniętej biurokracji napompowane do granic tylko po to by człowieka rzucić na kolana by pokazać Kto Tu Rządzi.
stan
rok temu
Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie demony. Otrzymaliście za darmo, za darmo dawajcie. 9 Nie gromadźcie do swoich trzosów ani złotych, ani srebrnych, ani miedzianych pieniędzy. JEŚLI KK FAKTYCZNIE JEST KONTYNUACJĄ PIERWSZYCH CHRZEŚCIJAN TO ŻADNEJ KASY
Denis
rok temu
A dlaczego niektóre artykuły można komentować a niektóre nie?. Wczoraj np był artykuł o wielkim bogactwie Morawieckiego. Dużo ludzi zapewne chciało by coś powiedzieć a tu klops. Jak to działa?. Czy portal dostaje kasę za to aby nie ustawiał możliwości komentowania??
Nikolo
rok temu
Min Są od tego USC mają odpowiednie cenniki i tam nie przepłaćisz przecież ślub kościelny jeżeli księżulek nie zgłosi do USC i tak jest nieważny a jak chcesz sobie robić kościelną imprezkę to płać i nie narzekaj jeżeli ten ślub kościelny ci w czymś pomoże
Misiek
rok temu
No to z czego ten ksiądz ma żyć? Za sakramenty nie płaci się, tylko za pracę księdza.Wy to wszystko chcecie za darmo, ale sami darmo nie dacie nic. Może wy też pracujcie za darmo.
kapelan baca
rok temu
ja biore co laska ale i daje co laska czyli zamiast sakramentu mozna dostac sakramencki lomot
Mug
rok temu
Po co brać ślub kościelny skoro kochanek i kochanków macie nawet po ślubie i rozgrzeszenia tez
Ewa
rok temu
Że nie powinlo byś żadnych opłat.Jezus nie chodził niebral daniny od ludzi.
polka normaln...
rok temu
W czechach czy niemczech -ksiadz kostaje pensję od miasta ,powietu etc.. np w czechach to ok 2,7 tys zł na polskie ..wiec mozna .W niemczach czy austrii jak placisz kirschesteuer czyli podatek na koscioł nieplacisz za sakramenty-np. komunie, biermowanie ,slub itd
Ala
rok temu
Płacić zazwyczaj jest to dodatkowa msza, organista, światło, a posprzątać też trzeba
Ireneusz
rok temu
Zdelegalizować kościół. Kto wierzy w Boga, niech go wysławia na własną rękę. Byle godnie. Kościół jest siedliskiem zła, chciwości i pogardy. Kościół zamiast być inspiracją i przewodnikiem, jest źródłem konfliktów i ludzkiej tragedii. Amen
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić