Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Donieck szykuje się na wojnę. "Będzie gorzej niż w 2014 r."

Podziel się:

Według doniesień medialnych z Ukrainy, Donbas jednak szykuje się na konflikt. W Doniecku, stolicy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, pojawiają chroniące przed ostrzałem worki z piaskiem, mieszkańcy zabezpieczają okna przed pociskami. Wywożone są też dokumenty i archiwa.

Donieck szykuje się na wojnę. "Będzie gorzej niż w 2014 r."
Donieck szykuje się na konflikt zbrojny (PAP/EPA)

W stolicy samozwańczej republiki pojawiają się umocnienia. Władze DRL wydały rozkazy przygotowania budynków administracyjnych i instytucji do ewentualnego nasilenia działań wojennych.

Zdjęcia takie pojawiają się również w serwisach społecznościowych. Widać na nich budynki administracyjne, w oknach których także układane są worki z piaskiem. Jak np. tutaj, w budynku donieckiego ratusza.

Pod obcą flagą

Wśród bojowników wspierających DRL są także najemnicy. Do jednego z nich dotarł portal Balkan Insight. Dejan Berić, Serb z paszportem DRL przekonuje, że "to nie tylko kawałek papieru, ale także zobowiązanie". Zapewnia, że DRL to "jego kraj i zamierza go bronić".

Derić twierdzi, że najemników z Serbii jest więcej i są gotowi do akcji. "Jeśli ofensywa się zacznie, to spodziewam się wielu ofiar. Będzie gorzej niż w roku 2014" - przekonuje. Szef Związku Ochotników Donbasu, były "premier" DRL Alekandr Borodaj zapewniał niedawno, że jeżeli sytuacja się zaostrzy, to do walki ruszą także najemnicy z Rosji.
Zobacz także: Napięcie na linii Rosja-Ukraina. Mieszkańcy przy granicy są przerażeni

Szpitale i archiwa

Do interwencji wojskowej szykują się także szpitale. Jeden z ukraińskich portali przekazuje relację pracownika szpitala w Doniecku, przekonującego, że kazano im zwolnić 60 proc. łóżek i przygotować schron do 21 kwietnia.

Pogotowie ma również panować w administracji. Z niektórych urzędów wywożone są archiwa, by nie dostały się w ręce wroga.

Wojna informacyjna

Gruszek w popiele nie zasypuje także Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. SBU poinformowało, że od początku roku zlikwidowała 350 zagrożeń dla bezpieczeństwa ich kraju w infosferze. Doprowadzono, jak podaje portal cyberdefence24.pl, do skazania 14 cyberprzestępców, ścigania 35 hakerów i ujawniono działania na wielką skalę rosyjskich cyberprzestępców, powiązanych z rosyjskim wywiadem wojskowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić