Kamil Niewiński
Kamil Niewiński| 

Dostałeś maila od Spotify? To może być oszustwo

0

Kreatywność wyłudzaczy danych nie zna granic. Tym razem postanowili ruszyć z szeroko zakrojoną akcją. W podejrzanych mailach podają się za platformę streamingową Spotify i próbują wyłudzić informacje o karcie płatniczej.

Dostałeś maila od Spotify? To może być oszustwo
Podejrzane maile wysłane przez oszustów. Mają udawać wiadomość od Spotify (X, CERT Polska)

Jeżeli chcielibyśmy przeanalizować skok technologiczny, który wydarzył się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, perfekcyjnie tę ewolucję jest w stanie pokazać nam muzyka. A będąc dokładniejszym - nośniki oraz sposoby jej odtwarzania. Co kilkanaście lat byliśmy świadkami zmian warty - na szczytach popularności były winyle, kasety, płyty CD, odtwarzacze MP3, a obecnie smartfony i portale streamingowe.

Zdecydowanie najpopularniejszą platformą do odtwarzania muzyki jest Spotify. Według danych z września 2023 roku tylko w Polsce jest zarejestrowanych aż 8,8 mln użytkowników tego serwisu. To ogromna liczba. Spotify pozwala jednak za stosunkowo niewielką opłatą wynoszącą od kilku do kilkunastu złotych uzyskać dostęp do gigantycznej biblioteki muzyki i podcastów. Tę popularność da się więc wyjaśnić.

Nie da się ukryć, że to właśnie podszywanie się pod wielkie firmy jest główną strategią oszustów, którzy w taki sposób chcą wyłudzić dane osobowe lub pieniądze od wystraszonych lub, wręcz przeciwnie, niczego niepodejrzewających użytkowników. Tak też jest i tym razem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak chronić się przed phishingiem? Na co zwrócić uwagę?

Mail od Spotify? Uważaj - to może być próba wyłudzenia danych

Podczas ostatniego ataku phishingowego oszuści podszywali się w mailach właśnie pod serwis Spotify. W wiadomościach informują potencjalne ofiary, jakoby płatność za subskrypcję się nie powiodła i konieczna jest aktualizacja formy płatności przypisanej do konta na portalu. To oczywiście próba wyłudzenia danych, co może się skończyć wyczyszczeniem naszego konta bankowego.

Jak zawsze w takich przypadkach podejrzane elementy możemy szybko wychwycić - podejrzane logo, dziwny adres www, a także spore błędy w tłumaczeniu na język polski to standardowe oznaki, że mamy do czynienia ze scamem. O akcji oszustów poinformował ośrodek CERT Polska, który zajmuje się cyberbezpieczeństwem oraz uświadamianiem Polaków w sprawie niebezpieczeństw czyhających w przestrzeni wirtualnej.

Trwa kampania mailowa wykorzystująca wizerunek #Spotify. Celem są Wasze dane - hasło i login do konta, ale też informacje o karcie płatniczej. Zachowajcie ostrożność i pamiętajcie, że takie wiadomości możecie zgłaszać do nas. Dzięki temu możemy skuteczniej Was ostrzegać! - poinformował w poście na platformie X (wcześniej Twitter) ośrodek CERT Polska.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić