Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Dzwonią z numeru 616580153. Pod żadnym pozorem nie odbierajcie

61

W ostatnim czasie jeden z numerów telefonu wzbudza panikę wśród wielu Polaków. Wykorzystywany jest przez oszustów podszywających się pod pracowników popularnego banku. Próbują wyłudzić od rozmówców poufne dane.

Dzwonią z numeru 616580153. Pod żadnym pozorem nie odbierajcie
Uważaj na fałszywe połączenia (Pixabay)

Oszuści nie od dziś wykorzystują nasze numery telefonów do wyłudzenia naszych danych i pieniędzy. Wielu z nas choć raz otrzymało fałszywą wiadomość SMS lub połączenie, w którym oszuści podszywali się pod znane firmy, próbując zdobyć nasze dane do konta bankowego, a potem nasze pieniądze.

Niestety oszuści dysponują możliwości fałszowania identyfikatora rozmówcy wyświetlającego się na ekranie w czasie połączenia. W ten sposób odbiorca jest przekonany, że rozmawia z konkretną instytucją, czy osobą, choć połączenie wykonywane jest faktycznie z innego numeru.

W sieci znajdziemy wiele stron internetowych, na których Polacy zgłaszają podejrzane numery telefonów, dzieląc się swoimi doświadczeniami. W ostatnim czasie jednym z częściej sprawdzanych jest numer 616580153. Internauci, którzy się z nim zetknęli, wskazują na możliwą próbę oszustwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przyszła po 70 tys. w gotówce od seniora. Oszustka nagrana

Odbierający telefon mieli być informowani, że rozmawiają z przedstawicielami Banku Santander Polska. Byli proszeni o podanie poufnych danych jak numer PESEL, numer i seria dowodu osobistego, czy numer rachunku bankowego.

Jak się przed tym chronić?

Tym, co pomoże nam się chronić przed wyłudzeniem danych, czy to za pomocą wiadomości SMS, czy połączeń telefonicznych, jest zasada ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy w linki przysłane nam w wiadomościach ani nie podawajmy swoich danych.

Dzięki temu będziemy w stanie szybko zweryfikować, czy faktycznie mieliśmy do czynienia z pracownikiem banku, czy też oszustem. Możemy też skorzystać z wyszukiwarki internetowej, która pozwoli szybko sprawdzić, do kogo może należeć dany numer i czy jest on bezpieczny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić