o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
NM
|

Fascynujące zdjęcie naukowców NASA. 200 mln lat świetnym od Drogi Mlecznej

112
Podziel się

NASA opublikowało zdjęcie, które prezentuje galaktykę powstałą ze zderzenia się dwóch innych galaktyk. Kolizja dała początek NGC 1614. "To druga najjaśniejsza galaktyka w odległości 250 milionów lat świetlnych od Ziemi" - twierdzą naukowcy z NASA.

Fascynujące zdjęcie naukowców NASA. 200 mln lat świetnym od Drogi Mlecznej
Kolizja dwóch galaktyk. Zdjęcie: NASA. (ESA , HUBBLE , NASA, A. ADAMO)
bEEhxYbV

Zdjęcie, które wykonano za pomocą teleskopu Hubble'a, prezentuje dość rzadką galaktykę. NGC 1614 to obiekt, który powstał z połączenia dwóch innych galaktyk, które w przeszłości zderzyły się ze sobą, następnie ewoluując. Zdjęcie prezentuje układ gwiazd, który jest oddalony od Drogi Mlecznej o ok. 200 mln lat świetlnych. Ponoć NGC 1614 świeci bardzo jasnym, wyraźnym światłem.

To, co charakteryzuje galaktykę, to mały, niewielki ogon, jaki widać na zdjęciu w jej górnej części. Wiele elementów widocznych na zdjęciu wskazuje według naukowców na wybuch, który pojawił się tuż po zderzeniu obu galaktyk. M.in. wspomniany już element, z którego można wywnioskować, skąd wędrowała jedna z galaktyk, a także jądro, które jest nadzwyczaj aktywne, które także brane jest pod uwagę jako istotna cecha układu.

bEEhxYbX
Zobacz także: Starożytne, drewniane kręgi w Portugalii. Używano ich jako miejsca do odprawiania rytuałów

Wybitny astronom L. Swift natrafił na nią przypadkiem 29 grudnia 1885 roku

Galaktyka po raz pierwszy została zauważona przez amerykańskiego astronoma Lewisa A. Swifta. Dopiero później kolejni naukowcy opisali układ, sfotografowali go i skatalogowali.

W piątek 16 sierpnia pojawiło się nowe zdjęcie galaktyki na oficjalnej stronie NASA. Poniżej znajduje się także wideo, które prezentuje, jak doszło do zderzenia się obiektów. Tak spektakularne zjawiska w kosmosie zdarzają się niezwykle rzadko.

bEEhxYcd
Zobacz także: Hubble Captures Peculiar Galaxy Creating a Ring of Stellar Wildfire
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEhxYcy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(112)
gość
rok temu
Piękny film dla nas na ziemi. Pytanie kto go wyświetla
slavo
rok temu
Jakie to są lata świetne od Drogi Mlecznej? Może "świetlne“?
Obserwator
rok temu
Czas w kosmosie jest jak politycy... pokazuje inną rzeczywistość. Wyobraźcie sobie kosmitów z tej galaktyki. Patrzą na Ziemię taka jaka była 200 mln lat temu i myślą "o kurczę jakie fajne dinozaury tam mają, chodźmy obejrzeć je z bliska". Przylatują a tu psikus... na Ziemi już goszczą ludzie a dinozaury wymarły. Politycy robią to samo... zakrzywiają rzeczywistość. XD
bEEhxYcz
jarek
rok temu
Już niedługo nas najadą kosmici,bo dowiedzieli się o 500+
plaskoziem
rok temu
raczej ---fascynujaca grafika komputerowa grafikow na uslugach klamliwej antyludzkiej nasa slurzacej zlu przeciw ludziom!!! nasa NIGDY nie eksplorowala tak zwanego "kosmosu" !!!!!!! miliony lat swietlnych to oni sa do tylu klamcy ochydni
Jajacek.
rok temu
Ale Omuamua nie sfotografowali? A był tak blisko Ziemi.
Karol
rok temu
W kosmosie panują inne prawa fizyki. 250 mln lat to może tam być jeden dzień.
MachałaB
rok temu
jak już to świetlnych
ski 54
rok temu
A może to dwa BMW ?
Turysta
rok temu
Byłem tam wczoraj, czy uważacie że powinieniem być poddany kwarantannie ?
tkl
rok temu
Unia buduje prawie 40 metrowy teleskop optyczny bodaj w Chile. Koszt ok 1mld Euro. A to jest niesamowity cud techniki. My tyle rocznie z budżetu pakujemy w Kościół. Na prawdziwą naukę nie ma w Polsce pieniędzy. Za to ksieża mają się tak dobrze jak NIGDY w historii Polski.
jupiter
rok temu
w tym właśnie miejscu wszechświata znajduje się wyjaśnienie i raport podkomisji macierewicza w sprawie katastrofy smoleńskiej
query
rok temu
Jak myśleć o takiej kolizji? Czy tak samo jak o cząsteczkach gazu zderzających się ze sobą? Jeśli jednak kosmos się rozszerza, a galaktyki były niegdyś w jednym centrum to dlaczego po prostu nie wędrują we własnym kierunku? Gdyby tak było kolizja byłaby chyba niemożliwa.
bEEhxYcr
GOSC
rok temu
Tak zwany "list o Bogu" genialnego fizyka Alberta Einsteina został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za ok. 2,9 mln dolarów. Informując o tym 4 grudnia media USA nie wiedziały jeszcze, kto w telefonicznej aukcji zalicytował najwyżej i został właścicielem rękopisu dokumentu laureata Nagrody Nobla. Brytyjski dom aukcyjny Christie’s nazwał dwustronicowy dokument "najbardziej znanym listem Einsteina o Bogu", o jego żydowskiej tożsamości i wiecznym poszukiwaniu przez człowieka sensu istnienia.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić