Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Galerie handlowe wracają do życia. Tych zasad musisz przestrzegać na zakupach

7

4 maja działalność wznowią galerie handlowe, które będą musiały przestrzegać ściśle określonych zasad. Wiemy już, jakie ograniczenia zostaną wprowadzone.

Znów możliwe będą zakupy w galeriach handlowych
Znów możliwe będą zakupy w galeriach handlowych (Getty Images)

O ponownym otwarciu galerii handlowych dowiedzieliśmy się podczas środowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. W galeriach będą obowiązywać zasady, które już doskonale znamy - utrzymywanie odległości przynajmniej 2 m pomiędzy klientami, a także zasłanianie twarzy przez wszystkie osoby znajdujące się w galeriach.

Jak donosi portal niezalezna.pl, klienci będą zobowiązani do noszenia rękawiczek jednorazowych lub foliowych. Ma je zapewniać operator sklepu.

Zobacz także: Mocne słowa wicemarszałka Sejmu. Przypomniał rok 1947

Są też rekomendacje ministerstwa zdrowia. Przedstawiciele resortu zalecają, by usunąć barierki i inne elementy, które mogą utrudniać wejście do galerii handlowej.

Do galerii będzie można wchodzić tylko jednym wejściem. Identycznie będą wyglądać zasady opuszczania obiektów. Spowodowane jest to obowiązkiem liczenia pacjentów.

Koronawirus w Polsce. Co z jedzeniem w galeriach handlowych?

Obowiązywać ma zakaz spożywania posiłków w przestrzeni poza wydzieloną strefą gastronomiczną - tam 15 metrów kwadratowych ma przypadać na jednego klienta, podobnie zresztą jak i w sklepach. Tutaj warto jednak zauważyć, że na razie sprzedaż żywności w strefach gastronomicznych nie ruszy.

To nie koniec wytycznych. Przynajmniej jeden punkt na terenie galerii będzie zobowiązany do sprzedawania maseczek. Alternatywnym rozwiązaniem jest ustawienie chociażby tzw. maseczkomatu. Ponadto klienci będą musieli parkować na co drugim miejscu i zachowywać bezpieczną odległość od innych. W galeriach nieczynne pozostaną m.in. szatnie, kąciki dla dzieci czy miejsca rozrywki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić