Jacek Dyrdak| 

George Floyd nie żyje. Protesty w USA nie ustają. Trump zbiera wojsko w Waszyngtonie

18

Pentagon skierował ok. 1,6 tys. żołnierzy w okolice Waszyngtonu. Mają być gotowi wesprzeć działania służb, gdyby zeszła taka potrzeba. W stolicy i wielu miastach USA trwają protesty po śmierci George’a Floyda.

George Floyd został uduszony przez policjanta. W USA trwają protesty.
George Floyd został uduszony przez policjanta. W USA trwają protesty. (Getty Images)

Żołnierzy wysłano z dwóch baz – Fort Bragg (Karolina Północna) i Fort Drum (Nowy Jork). Nie będą przebywać w samej stolicy, tylko w okolicach. Gdzie dokładnie – nie wiadomo.

Śmierć George’a Floyda. Odmówili administracji Trumpa

Pentagon wysłał żołnierzy po tym, jak demokratyczni gubernatorzy stanów Nowy Jork, Wirginia, Pensylwania i Delaware nie przystali na prośbę Marka Espera, sekretarza obrony USA.

Esper prosił o wsparcie Waszyngtonu. Chciał, żeby stany wysłały do stolicy swoich żołnierzy. Obecnie przebywa tam ok. 3,6 tys. żołnierzy – 1,3 tys. z Waszyngtonu i 2,3 tys. z innych stanów.

Zobacz też: Kryzys w USA. Masowe protesty po śmierci George'a Floyda

Pentagon potwierdził, że niektórzy gubernatorzy odmówili. Inni sami powiedzieli, że nie wyślą żołnierzy do Waszyngtonu.

Nie wiem, jaki otrzymali wniosek, ale wiem tyle – nie przystałbym w tej chwili na żaden wniosek wysłania Gwardii Narodowej, bo chce ich mieć, gdybyśmy ich potrzebowali tutaj – oświadczył Andrew Cuomo, gubernator Nowego Jorku.

Władze Delaware mówią z kolei, że na ich odmowę wpływ miała postawa Donalda Trumpa. Prezydent USA wezwał ostatnio amerykańskich gubernatorów i policję, żeby "zdominowali" protestujących.

Szczerze mówiąc, retoryka Białego Domu wydaje się mieć potencjał, by sprowokować dodatkowy niepokój. Z tego powodu gubernator nie czuł się komfortowo z myślą o wysłaniu Gwardii do pomocy – powiedział Jonathan Starkey z biura gubernatora Johna Carneya, którego cytuje CNN.

George Floyd nie żyje. Protesty w USA

Protesty w Stanach Zjednoczonych wybuchły po śmierci George’a Floyda, czarnoskórego mężczyzny, którego biały policjant przez kilka minut podduszał w trakcie interwencji. Policjant kolanem dociskał szyję Floyda do ziemi i nie reagował, kiedy ten mówił, że nie może oddychać. Wszystko nagrywali świadkowie. Policjant, który podduszał Floyda, został aresztowany i oskarżony o morderstwo trzeciego stopnia i nieumyślne spowodowanie śmierci.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić