Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
DSM
|
aktualizacja

Gwarantowana cena energii. Morawiecki ogłosił tarczę solidarnościową

44
Podziel się:

Ogłaszamy tarczę solidarnościową, tarczę, która ma pomóc przejść przez ten bardzo trudny okres. Oby jak najkrótszy, ale musimy przyjąć te trudne scenariusze - powiedział podczas konferencji premier polskiego rządu.

Gwarantowana cena energii. Morawiecki ogłosił tarczę solidarnościową
Mateusz Morawiecki ogłosił tarczę solidarnościową (PAP)

- Ta tarcza ma chronić Polaków przed gwałtownymi trzy-czterokrotnymi wzrostami cen. Z takimi cenami mamy do czynienia już dzisiaj - powiedział Mateusz Morawiecki.

Gwarantowana cena energii. Rząd ogłosił tarczę solidarnościową

Rząd chce wprowadzić rozwiązania, które mają pomóc gospodarstwom domowym. Po pierwsze, brak wzrostu kosztów energii elektrycznej od stycznia. - Chcemy dusić inflację i oczekiwania inflacyjne - podkreślał premier.

Po drugie, państwo chce dać zagwarantowaną cenę energii co najmniej do poziomu 2 tys. kWh rocznie.

To jest w porównaniu do tego, co proponują spółki energetyczne, co dzieje się za naszą granicą, oszczędność miesięczna dla gospodarstwa domowego nawet na poziomie 150 zł miesięcznie. Co najmniej taka oszczędność - mówił premier.

Rodziny ludzi niepełnosprawnych muszą zużywać więcej prądu, dlatego dla nich pułap roczny został określony na 2,6 tys. kWh. - Podobnie w przypadku rodzin 3+, gdzie jest trójka dzieci lub więcej. (...) Tam także ze względu na większe zużycie energii elektrycznej ten limit, do którego nie będzie żadnej podwyżki energii elektrycznej, wynosi 2600 kWh rocznie - podał Morawiecki.

Rząd zamierza również premiować oszczędzanie energii

Ograniczenie zużycia energii o 10 proc. w przyszłym roku będzie wiązało się z dodatkowym rabatem, dodatkową obniżką o 10 proc. rachunku za prąd, który będzie skonsumowany w przyszłym roku - powiedział premier.

Dodatkowo rząd zapowiedział dodatek energetyczny dla tych, którzy ogrzewają swój dom energią elektryczną. Będzie on przyznawany stopniowo, na razie nie podano szczegółów.

Morawiecki podkreślał, że rząd zaczyna zmiany od siebie. Miał poprosić ministra Jacka Sasina, aby ograniczył i wyeliminował ekstra premie i bonusy dla pracowników spółek skarbu państwa i zarządów. To zadanie dla Ministerstwa Aktywów Państwowych. Administracja publiczna i samorządowa została przez rząd zobowiązana do redukcji zużycia prądu o 10 proc. od 1 października.

Wsparcie dla firm z przemysłu energochłonnego. Mowa o 5-6 mld zł wsparcia.

Wielu przedsiębiorców pyta nas o możliwość bezpośredniego podłączenia źródła odnawialnego do sieci. Zapewnimy taką możliwość od przyszłego roku - przyznał Mateusz Morawiecki.

Rząd zapowiedział do 5 mld zł dofinansowania zakupu energii i gazu dla branż z ponadstandardowymi kosztami energii. Wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem minimum 100-procentowego wzrostu cen energii. Wypłata środków planowana jest jeszcze w tym roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(44)
ekonom
2 miesiące temu
Prościej jest po prostu nie podnosić cen ! lub je obniżyć ? a nie udawać że tak zwany rząd coś robi dla ludzi ?????
asad
2 miesiące temu
A co jeśli ktoś grzeje wodę bojlerem elektrycznym, ponieważ nie ma możliwości podłączenia się do ciepłej wody miejskiej? Do tego mam indukcyjną kuchenkę. Roczne zużycie prądu to 5kwh. Mam zacząć świadczyć usługi seksualne, żeby było stać mnie na życie? A może przestać się kąpać?
KUNA
2 miesiące temu
MOŻE PINOKIO SIĘ POCHWALI O CZYM DYSKUTOWAŁ NA SPOTKANIU Z HARRARI W POZNANIU JEST TO JEDEN Z CZOŁOWYCH ZWOLENNIKÓW DEPOPULACJI LUDZKOŚCI FINANSOWANY PRZEZ NAJBOGATSZYCH ZŁODZIEI Z BRANŻY BANKOWEJ
srogi
2 miesiące temu
Pytanie jedno a co z gospodarstwami co domy ogrzewają pompą ciepła jak ja gdzie w styczniu ogrzewanie plus domowy sprzęt pobrał 2000 kw czyli w całym roku 12000 tyś mimo że posiadam 6 kw paneli. To po ile będą gospodarstwa płacić za 1 kw po 2 zł przecież to jakaś pomyłka jest. Sami namawiali do zakładania pomp a teraz co węgla nie ma dopłata z 3000 na 2200 zł i 2 zł za kw ???? Brawo PIS !!!!!!!!
Art
2 miesiące temu
Podobno im ciemniej tym przyjemniej, jak rolnicy beda mieli ciemno to beda zwiekszac populacje polskich obywateli, bo poki co w POlsce rodzi sie teraz wiecej Banderowców niz Polaków i tak jest od blisko pol roku
Art
2 miesiące temu
Rzad sie solidaryzuje z obywatelami jak ma cos do ugrania dla siebie, ida wybory wiec dlatego. Przed wyborami DUDA tez sie solidaryzował dajac dodatek Solidarnosciowy,ale tylko na 3mce na czas kampanii wyborczej. Bo PIS to Bolszewizm a Polska PIS to north Korea BIS!!!
Art
2 miesiące temu
Modelowym reprezentantem 90% polskich rolnikow jest Gienek i Andrzej, wiec chyba nie jest to poziom europejski w polskim rolnictwie. Wszyscy powinni aspirowac do poziomu Tomka i Moniki a jak sobie nie radza to odsprzedawac ziemie lepszym!!!
Art
2 miesiące temu
Dlaczego bambry ze wsi mają 2600KW a obywatele miast 2000??!! Co to za pisowski podział? Bambry i Kułaki dostaja na każdym kroku dofinansowania W latach 80tych i 90tych żaden rolnik i ogrodnik nie otrzymywał wsparcia. Jak sie nie kalkuluje biznes to sie go zamyka a ziemie odsprzedaje lepszemu lub Holendrowi, ktory chetnie zaprowadzi polityke agrarna na lepszym poziomie. PIS opluwa komunizm , ale czerpie pełnymi garściami rozwiązania z czasów Gomułki i Gierka.
mec
2 miesiące temu
Tarcza solidarnościowa? To kto się z kim solidaryzuje? Tylko nie mówcie, że rząd z Polakami!
Waldek
2 miesiące temu
To teraz dostali strzała ci co nie dali rady kupić wegla i pomyśleli ze najwyzej to się dogrzeją farelką. Dziekujemy Ci rządzie. Ile tej zimy zamarznie ludzi juz macie szacunki jak przy covid? A moze teraz sanepid i policja bedą spradzać czy obywatel ma kalesony?
Kielbasa wybo...
2 miesiące temu
Jak podnisą prad piekarzowi a mieszkańcowi nie, to znaczy źe mieszkajoec moze zje chleb w ßwietle ale to bedzie drogi chleb
Już
2 miesiące temu
Po wojnie, Bóg Kosmita nad Ukrainą 👍
Już
2 miesiące temu
Po wojnie... Bóg Kosmita nad Ukraina!
Haha
2 miesiące temu
XXI wiek. Mamy samochody elektryczne tylko prądu do nich brakuje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić