aktualizacja 

Hipopotam Escobara zginął w wypadku. "Zagrożenie dla ludzi"

5

W wypadku na autostradzie z Bogoty do Medellín zginął hipopotam, będący potomkiem zwierząt nielegalnie sprowadzonych przez nieżyjącego już barona narkotykowego Pabla Escobara. Hipopotamy sprowadzone do Kolumbii przez "króla kokainy" uznane zostały za gatunek inwazyjny, zagrażający ekosystemowi.

Hipopotam Escobara zginął w wypadku. "Zagrożenie dla ludzi"
Hipopotam Pablo Escobara zginął w wypadku (Getty Images, Twitter)

Niebezpieczne zdarzenie miało miejsce we wtorek 11 kwietnia na autostradzie Bogota-Medellin, zaledwie kilka kilometrów od niesławnej posiadłości Pabla Escobara "Hacienda Nápoles". W przechodzące przez środek jezdni zwierzę uderzył samochód typu SUV.

Hipopotam Escobara zginął w wypadku

Hipopotam poniósł śmierć na miejscu, a pojazd biorący udział w incydencie został doszczętnie zniszczony. Osoby podróżujące autem nie doznały na szczęście żadnych poważniejszych obrażeń.

To już drugi wypadek z udziałem hipopotama w Kolumbii, do którego doszło w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W grudniu ubiegłego roku samochód uderzył w ogromne zwierzę, które jednak miało więcej szczęścia i przeżyło.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Hipopotamy Pablo Escobara. Zagrażają ekosystemowi Kolumbii
Jest to jedno z niebezpieczeństw związanych z obecnością tego gatunku. Wiele z nich przecina autostradę, po której przejeżdża wiele pojazdów, jest to również zagrożenie dla ludzi - powiedział David Echeverri López, biolog z Cornare, lokalnego organu ochrony środowiska, cytowany przez Associated Press.

Hipopotamy Pabla Escobara zagrażają środowisku

W latach 80. Pablo Escobar sprowadził na swoje ranczo Hacienda Nápoles różne egzotyczne zwierzęta. Wśród nich były m.in. cztery hipopotamy nilowe. Po śmierci barona narkotykowego większość zwierząt została skonfiskowana przez kolumbijskie władze.

Hipopotamy jednak okazały się dla nich zbyt dużym kłopotem i zostały na ranczu. Z czasem zwierzęta uciekły z zagrody, zamieszkały pobliżu rzeki Magdalena i zaczęły się rozmnażać. Obecnie populacja hipopotamów w Kolumbii liczy nawet blisko 150 osobników.

Naukowcy twierdzą, że rozmnażające się hipopotamy stanowią zagrożenie dla środowiska. Stały się gatunkiem inwazyjnym, a według szacunków do 2030 r. ich populacja może osiągnąć liczbę 1500 osobników. Zwierzęta niszczą plony i bywają agresywne także wobec ludzi.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić